Festival španělských filmů La Película
Tisková zpráva | 17. 2. 2014

více>>

Ostrava 17. února 2014 - České distribuční premiéry i archivní perly, politicky nekorektní komedie i psychologická dramata, výpravy do historie, mystický horor, španělský western či atraktivní a především aktuální dokumenty – nadcházející festival La Película představí ostravskému kulturnímu publiku pestrou mozaiku tvůrců, témat a žánrů spjatých se španělskou filmovou produkcí současnosti i minulosti. Festival španělských filmů zahájí v Minikině ambasador a ředitel Institutu Cervantes pan Pablo Ruperéz Pascualena. v pondělí 24. února.

Společným jmenovatelem letošního ročníku festivalu La Película je tematická rozmanitost. Španělská tvorba je typická nejen svým temperamentem, ale i schopností zpracovat složitá a kontroverzní témata.

Rodina a vztahy jsou hlavním tématem i dalšího z uváděných snímků s příznačným názvem Rodinné návštěvy. Jedná se o velmi intimní komedii, která je tak trochu proustovskou cestou do minulosti.

Festivalovými diváky tradičně hojně navštěvovaná je dokumentární tvorba. Režisér León Siminiani sleduje mladého, úspěšného režiséra, který se po propuštění z televize rozhodne vydat do Indie a realizovat svůj první film. Mapa reprezentuje typ filmů, které ve Španělsku začínají tvořit nezanedbatelnou část tamní produkce – finančně nenáročné autorské výpovědi postavené na osobních životních zkušenostech.

Nezávislou francouzskou produkcí šedesátých a sedmdesátých let se inspiruje film Snílci Jonáse Trueby. Snímaný na 16mm kameru vypráví o touze točit filmy a je nostalgickou vzpomínkou na dobu, která nenávratně mizí pod nánosem digitálních technologií.

Cyklus Čestný Goya se snaží ukázat především rozmanitost španělské produkce, která si zároveň udržuje žánrovou kontinuitu. Dokonalou ukázkou renesance španělského hororu je počin dvojice režisérů Fernanda Cémara a Davida Alonsa z roku 1997 Paměti padlého anděla s náboženskými prvky a satanistickou tematikou. Čestným Goyou zde byl oceněn herec José López Vázquez, často hrající ve filmech známých režisérů, jakými jsou Carlos Saura, Luis García Berlanga nebo Mario Camus.

Nejstarším z uváděných snímků je výpravné historické drama Esquilache vyprávějící o španělských občanských nepokojích v 18. století.

Méně známou tvář španělské kinematografie reprezentuje příběh s prvky westernu Nedělní světlo. Hlavní roli ve filmu ztvárnil ikonický herec španělského filmu Alfredo

Landa, jehož kult byl označován jako tzv. landismo a který je také držitelem Ceny Goya za celoživotní přínos.

Dalším oceněným hercem je Manuel Alexandre, známý i z televizních obrazovek, kde ztvárnil Francisca Franca, který se na festivalu představí v psychologickém příběhu ve stylu magického realismu Psí hlava.

Festival španělského filmu La Película mohou kromě Ostravy navštívit i díváci v Praze, Brně a Hradci Králové.

Podrobné informace o programu lze najít na www.lapelicula.cz nebo stránkách www.minikino.cz. Ostravskou část festivalu pořádá dramaturgie Minikina ve spolupráci s Gymnáziem Hladnov a Ostravskou univerzitou, Katedrou romanistiky.

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Nejlepší dokumenty z festivalu Jeden Svět promítají v Ostravě zdarma
Tisková zpráva | 3.prosince 2013

více>>

Festival dokumentárních filmů Jeden Svět se na plátna českých kin dostává  obvykle až v březnu, ostravský klub Atlantik však nabízí projekce nejlepších dokumentů i v průběhu roku. V rámci kampaně „promítej i ty“ nabízí výběr nejlepších filmů z předchozího ročníku festivalu. „Filmy pro bezplatné projekce vybírá Lucie Anna Přerovská, která s nápadem do Atlantiku přišla a nám se to zalíbilo. Projekce dokumentů z Jednoho světa budeme uvádět každý druhý týden“, vysvětluje Renata Jurdová, šéfka klubu. Součástí projekcí budou i diskuse s pozvanými hosty.  

První z avizovaných filmů bude klub Atlantik promítat v úterý 3. prosince od 19.00 hodin. Cyklus dokumentárních filmů započne strhujícím portrétem ugandského gay aktivisty Davida Katoa, nazvaný Call me Kuchu. Filmovou projekci doplní i diskuse s Kateřinou Rudincovou, která je doktorandkou na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU.  Během svého studia podnikla dvě výzkumné cesty do etiopské Addis Abeby. K jejím výzkumným zájmům patří především mezinárodní vztahy, politika a lidská práva v oblasti Afriky.

O filmu

Být v Ugandě gayem, lesbou, bisexuálem či trans je ve třetím tisíciletí doslova o život. Místní náboženští vůdci inspirovaní americkými evangelíky podněcují nenávistnou hysterii a protlačí na půdu parlamentu návrh zákona, který navrhuje homosexualitu trestat smrtí a ty, kteří nenahlásí homosexuální chování, včetně lékařů či příbuzných, zavřít do vězení. Dokument sleduje stoupající hvězdu aktivismu za práva LGBT Davida Kata, jenž se i v takto vyhrocené atmosféře odváží veřejně protestovat. Kato s hrstkou blízkých žaluje lokální bulvár, který násilně „outuje“ místní gaye a žádá jejich popravu, bojuje za práva HIV pozitivních a upozorňuje na praktiku tzv. „léčebného“ znásilňování leseb příbuznými. Tak se mu podaří dostat státem uznávanou homofobii do zahraničního televizních zpravodajství i na půdu OSN. Během ročního natáčení dokumentu je Kato brutálně zavražděn, což od základů otřese místní komunitou a na mezinárodním poli vzedme vlnu odporu.

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Klub Atlantik uvede Soukromé století Jitky Smutné
Tisková zpráva | 25. listopadu 2013

více>>

Oblíbená herečka, Jitka Smutná, přijede do Ostravy s recitálem Mé soukromé století. Všestranná herečka,  známá jak z pražských divadelních scén tak televizních obrazovek, zavítá do ostravského klubu Atlantik s poetickým pořadem plným příběhů a autorských písniček. 

„K herectví jsem se dostala omylem, hezky jsem malovala a tak jsem šla na lidovou školu umění, jenže jsme v rodině zjistili, že nebudeme mít dost peněz na barvy, tak jsem zaklepala na vedlejší dvěře, na literárně dramatický obor“, tak odpovídá Jitka Smutná na otázku jak se dostala k herectví. 

Jitka Smutná se do širšího povědomí dostala především díky televiznímu seriálu Velké Sedlo, který byl posledním seriálem Jaroslava Dietla a seriály a filmy točí Smutná dodnes. Černí baroni, Ordinace v růžové zahradě, Sedm hladových, Návrat idiota to je jen stručný výčet z dlouhého seznamu seriálů a filmů, ve kterých Smutná hrála. Velkou oblibu ovšem získává především díky svým divadelním rolím. Jitka Smutná je herečkou Městských divadlech pražských, kam přešla po čtrnáctiletém působení  na  ostravských scénách. Exceluje například v roli Zlomatky, stejnojmenou hru italského dramatika Maria Gilardiho zdramatizoval pro pražské Divadlo v Řeznické režisér Peter Gábor už před šesti lety a dodnes se s úspěchem hraje. Zlomatku s Jitkou Smutnou v hlavní roli ocenilo i ostravské publikum na divadelní přehlídce Maják, kterou pořádal klub Atlantik před čtyřmi lety. 

Tentokrát uvítá klub Atlantik Jitku Smutnou s recitálem „Mé soukromé století“ v pátek 29. 11. 2013

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Ženské dekorace na festivalu neheterosexuální kultury, klub Atlantik zve na výstavu
Tisková zpráva | 18. listopadu 2013

více>>

Už pátý ročník ostravských ozvěn Queer filmového festivalu Mezipatra bude zahájen vernisáží obrazů pražského výtvarníka Pavla Šulce. Neotřelé pojetí ženské sexuality, intimní zvraty, chtíče a fetiše – témata, která se nevytahují na světlo, jsou hlavním námětem tvorby mladého výtvarníka. Ženské figury, laděné až do komiksových formací, jsou spoutávány lehkými tahy štětce, stejně podobně, jako při vyjasňování si dominantních a submisivních pozic dvou protějšků.  Ostravský klub Atlantik uvede Šulcovu výstavu už ve čtvrtek 21. 11. od 18.00 hodin. Filmový festival Mezipatra se v Ostravě už slušně zabydlel, ozvěny festivalu se ve městě konají už pátým rokem. Letošní ozvěny uvedou, kromě výstavy, filmy s nehetorosexuální tematikou. Diváci se mohou těšit na tři celovečerní komedie, které budou promítány denně od 21.-23. 11. vždy v 19.30 v ostravském Minikině a také serii sedmi krátkých filmů nazvanou Delirium. Ta bude pro svou „nepřípustnost“ odpromítána 21. 11. až ve 22.00 hodin. 

Podrobný program festivalu najdete na www.klubatlantik.cz nebo www.minikino.cz.     

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Ostravu rozzáří a provoní vánoční trhy
Tisková zpráva | 25. listopadu 2013

více>>

V neděli 1. prosince rozsvítí ostravské děti svůj velký vánoční strom. Ten letošní měl zářit 12 tisíci odstíny barev. Na Masarykově náměstí začne měsíc trvající jarmark s bohatým kulturním programem. 

Návštěvníci punčem provoněného náměstí se mohou těšit na vystoupení folklórních souborů, koncerty skupin i divadelních představení. Ostravanům se tak představí například Národopisný soubor Iršava, folklórní soubory Hlubina, Holúbek, Pentla, Odra a mnoho dalších. Zvláště děti ocení divadelní představení O popelce, a také sérii vánočních pohádek. 

Stejně jako každý rok nebude chybět na náměstí betlém, Ježíškova pošta nebo projížďky na velbloudovi.  „Už teď se těšíme na skvělou atmosféru. Vánoční trhy v Ostravě patří mezi nejlepší v kraji. Každoročně se snažíme připravit co nejpestřejší a nejbohatší program, věřím, že i letos budou návštěvníci trhů spokojeni“ dodává Šárka Dospivová z Centra kultury a vzdělávání, která má program trhů na starosti. 

Kromě bohatého kulturního programu se Ostravané i návštěvníci města mohou těšit na množství stánků s dárky a domácími specialitami. Vůně svařeného vína, punče a pečených kaštanů bude z dálky cítit už 1. 12., kdy bude na náměstí slavnostně rozsvícen ostravský Vánoční strom, za doprovodu koled a koncertu Marka Ztraceného. Stejně jako loni se na Vánočních trzích bude podílet i společnost SAREZA, která na náměstí instaluje venkovní kluziště. 

Ostravské vánoční trhy podporuje statutární město Ostrava a Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Akci pořádá Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava ve spoluprací se SAREZA a obchodním domem Laso. 

Podrobnosti najdete na www.ostravskevanoce.cz

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

20 let umění na Sokolské 26
Tisková zpráva | 17. listopadu 2013

více>>

20 let umění na Sokolské 26

  Přesně před dvaceti lety vznikla z popudu sběratele a kurátora Milana Webera výstavní síň, která patří mezi nejvýznamější galerie současného umění u nás. Výstavní síň Sokolská 26 bilancuje a vydává reprezentační katalog shrnující dvacet let činnosti. 

Galerie v roce 1993 otevřela výstavou orlovského rodáka Stanislava Kolíbala, jehož dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách po celém světě, například v Brooklin Museum New York, The Metropolitan Museum of Art New York nebo třeba v pařížském Centre Georges Pompidou. Jedna z kreseb Stanislava Kolíbala bude i součástí retrospektivní výstavy, u příležitosti dvacátého výročí galerie. 

Výstavní síň Sokolská 26 hostila za dobu své existence na 160 výstav. Posledním počinem byla výstava pražského výtvarníka Jakuba Hoška, který v Ostravě představil soubor obrazů Talking Shit About A Pretty Sunset. Mladý výtvarník, který byl dvakrát nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého bude svým dílem na retrospektivní výstavě zastoupen také. 

Centrum kultury a vzdělávání, zve na vernisáž 21. listopadu v 17.00 hodin. 

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Sovinecko, cíl dalšího výletu s klubem Atlantik
Tisková zpráva | 19. září 2013

více>>

Ostravský klub Atlantik připravuje další, v pořadí již pátý, celodenní výlet pro seniory. 

Zatímco v září se ostravští senioři vydali na Slovensko a navštívili skanzen ve Vychylovce, obdivovali slovenský orloj ve Staré Bystrici, potkali se s Jánošíkem v kopaničářské dědině Terchová a poznali historii a památky krajského města Žiliny, tak tentokrát se  budou pohybovat na hranici Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Klub Atlantik připravil výlet do přírodního parku Sovinecko. Ostravští senioři tak objeví kouzla gotického hradu Sovinec. Dozví se příběhy spojené s Řádem německých rytířů, projdou údolím říčky Huntavy aby zdolali legendární Rešovské vodopády a výlet zakončí meditací a ztišením na Křížovém vrchu v Rudě. Každý z výletů je koncipován jako poznávací. Celou cestu doprovází svým komentářem průvodce a nutno podotknout, že i přes mnohdy nepříznivé počasí jsou výlety klubu Atlantik hodnoceny velmi pozitivně. Výlet na Sovinecko proběhne v úterý 15. října a bude posledním ze serie s názvem „Krajem a kulturou – senior na cestách“, který podporuje městský obvod Moravská Ostrava. Další výlety má dramaturgie klubu připraveny na příští rok. Podrobné informace a přihlášky na výlet vám poskytnou v klubu Atlantik. Stačí napsat mail na atlantik@ckv-ostrava.cz nebo zavolat na 599 527 110. 

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Přívozské náměstí ožije Svatováclavským jarmarkem
Tisková zpráva | 20. srpna 2013

více>>

Na náměstí Svatopluka Čecha v ostravské čtvrti Přívoz přijede Svatý Václav i se svou družinou. 28. září tam proběhne tradiční  jarmark s bohatým kulturní programem. 

Hlavní scénou jarmarku bude knížecí dvůr, kde se vystřídá během dne řada účinkujích. Připraveny jsou koncetry středověké hudby, šermířská klání, ukázky sokolničení, nejen děti zcela jistě zaujme i dílna přívozského kata a mnoho dalších atrakcí, bez kterých si, dnes již tradiční slavnost nelze představit. 

Ve dvě hodiny odpoledne zavítá do Přívozu i sám Svatý Václav, v podání Alexeje Pyška doprovázen jeho ženou, kterou si zahraje Eva Vejmělková. Knížecí pár doprovodí průvod více než čtyčiceti účinkujících na koních i bez. 

Na jarmarku samozřejmě nebudou chybět stánky s řemeslnými výrobky a občerstevním. Těšit se můžete na velký výběr domácích sýrů, perníčků, farmářských výrobků i suvenýrů z dílen nejen místních řemeslníků. 

Stejně jako oblíbené vánoční nebo velikonoční trhy pořádá i Svatováclavský jarmark Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, konkrétně dramaturgie a produkce Kulturního zařízení GAMA s podporou Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. 

Užít si atmosféru středověkých trhů s šermíři, kejklíři, žongléry i potulnými herci můžete na nejkrásnějším ostravském náměstí 28. září už od 10:00 hodin. 

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Obvod pořádá promenádní koncert, Dolbend ovládne Masarykovo náměstí
Tisková zpráva | 2. srpna 2013

více>>

Dolnobenešovský Dolbend bude hostem prvního promenádního koncertu, který nejen pro seniory připravuje Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Swing, jazz, pop, rock&roll, ale také repertoár skladeb v latinskoamerickém rytmu i české klasiky od 30. let po současnost. To vše v nejrůznějších aranžmá jistě zaujme všechny milovníky hudby i nahodilé kolemjdoucí. 

Koncert pod širým nebem proběhne 19. září na Masarykově náměstí. 

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

V červenci navštívilo Moravskou Ostravu šedesát evropských spisovatelů
Tisková zpráva | 2. srpna 2013

více>>

V červenci navštívilo Moravskou Ostravu šedesát evropských spisovatelů

Básníci, prozaici, autoři divadelních i rozhlasových her, scénáristé, filozofové, komentátoři a glosátoři, šedesátka autorů z Česka, Slovenska, Rakouska, Lucemburska, Švýcarska a Německa se vystřídala na autorských čteních v klubu Atlantik. Nejstarší ostravský klub hostil největší literární festival ve střední Evropě – Měsíc autorského čtení. 

Desítky návštěvníků každodenně plnili sál klubu aby se zaposlouchali do autorského čtení. Autoři předčítali ze svých povídek, novel, her, románů i básnických sbírek, které už vydány byly, ale také z rukopisů, které na svého nakladatele teprve čekají. 

Do Ostravy se v rámci festivalu podívaly i hvězdy současné české literatury. Nelze nepřipomenout vtipné vystoupení Arnošta Goldflama, charismatického Jaroslava Rudiše, který zcela ovládl pasáž ostravské knihovny. Pozdravit se s početným publikem přijel i spisovatel Pavel Kohout, který na festivalu oslavil své 85. narozeniny. Nechyběla i nejmladší generace autorů například  strohá ale charismatická  Petra Soukupová a mnohé další.  Poprvé do Ostravy přijel i slavný rakouský spisovatel Robert Menasse, nebo třeba zakladatel německé „sprechpoezie“ Bas Bottcher. 

Na příští rok organizátoři festivalu slibují exkurz do severské literatury, čestným hostem budou autoři z Norska. 

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Sousedská slavnost i velká cyklojízda spojí centrum se zbytkem města aneb Zažij město jinak!
Tisková zpráva | 2. srpna 2013

více>>

Sousedská slavnost i velká cyklojízda spojí centrum se zbytkem města aneb Zažij město jinak!

Multižánrové centrum Cooltour ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi a občanskými iniciativami se připojuje k mezinárodnímu dni bez aut, připravuje velkou sousedskou slavnost. V sobotu 21. září zcela utichne automobilová doprava na ulici 30. dubna (v úseku mezi Sokolskou a Nádražní třídou). Na místo aut zde na jedno odpoledne zaparkují sportoviště, divadelní scény, relaxační a hudební zóny, dětské koutky, a také třeba sousedský blešák a podobně.

Občanská iniciativa Ostravou na kole ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy chystá u této příležitosti velkou cyklojízdu z Poruby do centra, která má, mimo jiné, upozornit na dosud nekvalitní propojení těchto dvou částí města pro cyklisty. Ostravský klub Atlantik promění část ulice v improvizované hřiště, kde bude možné zahrát si volejbal, tenis nebo vybíjenou, přímo na ulici. Chybět nebudou divadelní představení a výtvarné workshopy. Iniciativa Uhlí připravuje recesistický závod v běhu na podpadcích. To je jen nejstručnější výčet z připravovaného programu.

Na sousedské slavnosti bude fungovat i půjčovna kol, připracuje se soutěž o nejlepší koláč (buchtu) a mnoho dalšího. Více informací se dozvíte na stránkách multižánrového centra Cooltour www.coultourova.cz. Na akci se také podílí Coworkingové centrum Viva, Knihovna města Ostravy, Ostravou na kole, Čisté nebe, Uhlí, klub Atlantik, Galerie INDUSTRIAL, Kreativci sobě a mnozí další.

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Centrum kultury zve na koncert, Dolbend ovládne Masarykovo náměstí
Tisková zpráva | 2. srpna 2013

více>>

Centrum kultury zve na koncert, Dolbend ovládne Masarykovo náměstí

Populární dolnobenešovský orchestr, Dolbend, jehož rejstřík skladeb čítá neuvěřitelných 1300 položek se v Ostravě představí, přímo na náměstí, velkým promenádním koncertem. Ostravské Centrum kultury a vzdělávání, které koncert Dolbendu pořádá, zve všechny milovníky hudby na čtvrtek 19. září na  Masarykovo náměstí. Swing, jazz, pop, rock&roll, ale také repertoár skladeb v latinskoamerickém rytmu i české klasiky od 30. let po současnost. To vše v nejrůznějších aranžmá jistě zaujme všechny milovníky hudby i nahodilé kolemjdoucí.  

K pořádajícímu Centru kultury se přidávají i podniky, které přímo na náměstí sídlí. Zdejší kavárny a cukrárny chystají pro hosty speciální nabídky i úpravy předzahrádek, tak aby si velký koncert promenádní hudby co nejvíce užili opravdu všichni. První promenádní koncert je realizován především díky podpoře Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. 

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Památky a pohnutá historie Těšínského Slezska - celodenní výlet pro seniory
Tisková zpráva | 8. dubna 2013

více>>

Památky a pohnutá historie Těšínského Slezska - celodenní výlet pro seniory

Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava začalo realizovat projekt Krajem a kulturou aneb senior na cestách. Série celodenních komentovaných výletů začíná ve čtvrtek 18. dubna. Na účastníky čekají památky téměř zaniklých měst Orlové a Karviné nebo třeba prohlídka historického centra regionu - knížecího Těšína. 

Dramaturgie klubu Atlantik se rozhodla vyjít vstříc seniorům a pomoci zkvalitnit jejich volnočasové aktivity. S podporou městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz organizuje sérii celodenních komentovaných výletů.

První z nich provede účastníky pohnutou historií Těšínského Slezska. V bezprostředním zázemí Ostravy tak navštíví kdysi významné a bohaté město Orlová, resp. to co z města zbylo. Těžba černého uhlí téměř zapříčinila zánik původní Orlové. A tak v místě, kde ještě relativně nedávno pulsoval čilý ruch, je dnes jen pouhé torzo. Nad zdejším náměstím se ovšem dodnes tyčí monumentální dvouvěžový chrám Narození Panny Marie, který se jako zázrakem podařilo zachránit a zůstal tak důstojnou dominantou širokého okolí.

To, že pod orlovským kostelem stojí dodnes malá fungující cukrárna se zákusky prvotřídní kvality, vědí i na pražském Hradě. Orlovská cukrářka Karla Pětrošová je držitelkou mnoha významných kulinářských ocenění a na jejich laskominách si kromě českého prezidenta pravidelně pochutnával například i herec Radovan Lukavský. Věnečky, trubičky nebo špičky z cukrárny pod orlovským kostelem ocení i ostravští senioři.

V sousední Karviné pak senioři navštíví českou raritu Kostel sv. Petra z Alkantary, kterému nikdo neřekne jinak, než šikmý. Kostel stojí v místě, kde kdysi bylo centrum města Karviné, dnes stojí opuštěn na periferii, zasazen do člověkem vymodelované krajiny, která nahradila původní město. Kostel se vlivem poddolování propadl o neuvěřitelných 37 metrů níže, než původně stál a je velmi viditelně nakloněn.

O pět kilometrů dál se účastníci ponoří do honosných sálů a pokojů sídla hraběcího rodu Larisch-Mönnich, zámek Fryštát v centru novodobé Karviné je skvostem, který při putování Těšínským Slezskem minout nelze.

Celodenní výlet zakončí komentovaná prohlídka obou břehů města Těšína. Procházka Těšínem, zavede účastníky na Sachsenberg, k Prochaskově tiskárně i kavárně Avion, Zámecký vrch i těšínské Benátky. Putování městem na Olze zakončí první z celodenních výletů klubu Atlantik. Pro účast na výletech je nutné se zaregistrovat. Podrobnosti lze najít na www.klubatlantik.cz . 

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Archikultura 2013
Tisková zpráva | 2. dubna 2013

více>>

Archikultura 2013

společná zpráva na téma prostorových forem

je název výstavy připravené elblonskou Galerii EL a jeho českým partnerem, Spolkem pro ostravskou kulturu SPOK , pro Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, Výstavní síň Sokolská 26. Výstava je pořádána v rámci 5. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2013.

Snahou organizátorů výstavy je, aby vizuálně v jejím rámci zazněl dvojhlas, který by vycházel ze srovnání využití výtvarných objektů ve veřejném prostoru města Elblongu v letech 1965 až 2012 a ze zkušeností ostravských Mezinárodních symposií prostorových forem, které proběhly v letech 1967 až 1969 a také v období 1993 až 1994.

Případ obou měst lze chápat jako dokonalý příklad snahy realizovat modernistickou a výtvarnou utopii, jež vycházela z totožných pohnutek: monumentální kovová plastika byla umísťována do veřejného prostoru s cílem vyjádřit myšlenku pevného propojení práce dělníka a umělce. V obou případech provedení objektů prováděly tamní závody těžkého průmyslu, v Elblongu to byl podnik na výrobu turbín ZAMECH a v Ostravě zázemí zajišťovaly Vítkovické železárny.

V rámci výstavy bude mimo jiné prezentována řada fotogramů dvou autorů z Elblongu a to od Rafała Kotyły a Dominika Żyłowského, kteří již delší dobu realizují autorský projekt „Elbląskie Formy Przestrzenne w fotografii”( Elblonské prostorové formy ve  fotografii). Jak tvrdí sami autoři, aby bylo možné využít plně potenciál celého souboru monumentálních plastik v jejich městě, je nesmírně důležité objevovat je znova a nahlížet na ně jako na umělecká díla. O hodnotě uměleckého díla nerozhodují pouze momentální názory běžných kolemjdoucích, anebo pohled profesionálních kritiků umění, ale také to, zda díla nabízejí možnost jejich citace a interpretace, zda mají potenciál inspirovat jiné umělce a zda jsou podnětem ke vzniku jiných prací. Fotografie vysoké estetické úrovně, jež vznikly v rámci jejich spolupráce, představují prostorové formy způsobem výjimečným a doposud nikdy takto nezprostředkovaným. Jde o velmi zdařilý pokus o navázání originálního dialogu s objekty z elblonské venkovní galerie.

Jak v případě Elblongu, tak rovněž u ostravského experimentu nelze než konstatovat, že nebyl a není dostatečně stále využíván potenciál prostorových forem jak v oblasti rozvoje turistiky, či zvyšování kulturního povědomí ve veřejnosti, tak rovněž na poli budování pozitivního vnímání obrazu města a

podpoře vzniku příležitosti, jak se s městem přirozeně identifikovat a přispět tak k budování kvalitnějších společenských vztahů.  

Tato výstava není odpovědí na otázky, proč jsme svědky takového stavu věcí a proč tomu takto je? Ale rozhodně  může být drobným příspěvkem k diskusi a podnětem k dalším otázkám: Jaké je umění kolem nás? Jaké umění by mělo být v našem městě?

Vernisáž výstavy proběhne ve Výstavní síni Sokolská 26 ve čtvrtek 4. dubna v 17h, výstava potrvá do 26. dubna.

Jarosław Denisiuk

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Na Kuřim rynku bude velikonoční jarmark
Tisková zpráva | 25. března 2013

více>>

Na Kuřim rynku bude velikonoční jarmark

Harmonikář, flašinetář, šermíři, kejklíři, kolotoč i tradiční zabíjačka, grilovaná kýta nebo prvorepublikové pečivo. Na ostravském Kuřim rynku se chystá velikonoční jarmark. Od středy 27. března budou v centru Ostravy probíhat tradiční velikonoční trhy. Připraveny budou stánky s řemeslnými výrobky, zdobenými kraslicemi, pomlázkou i dobrotami, které nesmí chybět na žádném svátečním stole v čase Velikonoc. Pro všechny milovníky domácích výrobků bude připravena i klasická domácí zabijačka.

Na jarmarku nebude chybět ani pestrý doprovodný program. Už ve středu náměstí opanují gajdošská muzika Bukoň a Cirkus trochu jinak. První den velikonočního jarmarku uzavře vystoupení studentů Pop Academy.

Ve znamení folkoru a pouličního divadla bude jarmark pokračovat až do pátku 29. března. Všichni návštěvníci centra města se mohou těšit například na představení historické skupiny Calata, ke slyšení budou Ostravské písničky Po našemu nebo Kramářské písně. Z řemesel budou k vidění např. řezbář, perníkářka, metlář, kovotepec nebo také výroba karabáčů, kolovrátek, tkaní či kraslice a keramická vejce. Nebude chybět také u dětí velmi oblíbená ohrádka se zvířaty – kozy a ovečky.

Velikonoční jarmark v Ostravě pořádá Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava za finanční podpory Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Vladimír Šmehlík dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Kulturpunkt potřetí Po roce Ostrava opět zažije česko-německé kulturní dny
Tisková zpráva | 20. 2013

více>>

Kulturpunkt potřetí Po roce Ostrava opět zažije česko-německé kulturní dny

Filmy, divadelní představení, výstava fotografií, workshopy, happeningy a dokonce i celodenní výlet – festival Ostrau der Kulturpunkt začíná už v neděli. Pořadatelem je Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava.

Festival bude symbolicky zahájen tuto neděli v Divadle Antonína Dvořáka před inscenací Martina Walsera Smrtihlav. V pondělí 25. 3. se pak festival rozjede naplno, v klubu Atlantik proběhne vernisáž výstavy fotografií Filmstadt Berlín, mapující německou metropoli a její proměny od roku 1946 do konce 20. století. V 19.30 pak Minikino uvede komorní drama Neviditelná.

Filmový program nabídne lahůdky současné německé kinematografie. Diváci se mohou těšit na komedii Hotel Lux, která vypráví příběh komika Hanse Zeisiga, který velmi rychle přijde na to, že jeden vtípek o Hitlerovi může odstartovat dobrodružství na hranici mezi životem a smrtí. Kromě Minikina připravuje filmovou projekci i INDUSTRIAL Gallery, která promítne dokumentární film o věhlasném německém výtvarníkovi Gerhardu Richterovi. 

Katedra germanistiky Ostravské univerzity pak zve na překladatelské workshopy a literární happeningy. Účast na festivalu přislíbil německý spisovatel a performer Matthias Schamp, který se do Ostravy chystá již podruhé. Závěr festivalu je věnován komentovanému výletu do oblasti Nízkého Jeseníku, kde se účastníci vydají po stopách německé historie a kultury. 

Třetí ročník multižánrového festivalu zaměřeného na německou kulturu pořádá ostravský klub Atlantik ve spolupráci s Katedrou germanistiky Ostravské univerzity, pražským Goethe institutem, INDUSTRIAL Gallery a Národním divadlem Moravskoslezským. Festival ze svého rozpočtu podporuje Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a Statutární město Ostrava.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Festival La Película v Ostravě zprostředkuje nejúspěšnější aktuální španělské filmy: oceňovaný černobílý film o Sněhurce, animovaný dokument či originální poetický horor
Tisková zpráva | 25. února 2013

více>>

Festival La Película v Ostravě zprostředkuje nejúspěšnější aktuální španělské filmy: oceňovaný černobílý film o Sněhurce, animovaný dokument či originální poetický horor

Festival španělských filmů La Película již po osmé přináší to nejlepší z aktuální španělské kinematografie. Po úspěšné pražské části se festival přesouvá také do Ostravy. Zde budou mít návštěvníci Minikina možnost od pondělí 25. do středy 27. února zhlédnout reprezentativní výběr šesti snímků z dramaturgické nabídky festivalu. Mezi nimi nebude chybět ani 10 cenami Goya ověnčený snímek Sněhurka: Jiný příběh vycházející z němých filmů, originální animovaný dokument popisující neznámou stránku frankistického režimu, thriller odhalující tajemné události během 2. světové války či film na motivy skutečnosti o zásahové jednotce v Seville.

"Letošní program opět přináší pestrý výběr všech žánrů i umělecky ambiciózní díla, která dokazují, že o španělské kinematografii dosud nelze říct, že by byla v krizi. Jsme potěšeni, že budeme moci v české premiéře uvést snímek Sněhurka: Jiný příběh, který se stal ve Španělsku filmovou událostí roku 2012 a byl za Španělsko nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší cizojazyčný film," říká dramaturg festivalu David Čeněk.

Vstupenky jsou v prodeji na pokladně Minikina. Rezervace a informace na: www.minikino.cz.  Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz a na www.facebook.com/LaPeliculaCZ.  Festivalová znělka ke zhlédnutí: https://www.youtube.com/watch?v=lfbjalC10P8 

Pořadateli festivalu La Película jsou tradičně Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes a kino Světozor. Hlavním partnerem je letos po čtvrté společnost Telefónica Czech Republic a. s.

Pohádka po španělsku i dramata na motivy skutečných událostí

Ve výběru festivalových lahůdek nemůže chybět aktuálně oceňovaný snímek Sněhurka: Jiný příběh / Blancanieves, který je inspirovaný němými filmy a vychází ze všem dobře známé pohádky. Svůj druhý celovečerní film režisér Pablo Berger trpělivě připravoval osm let a na výsledku je to znát. Kvality filmu dokládá zisk Stříbrné mušle pro nejlepší herečku a Zvláštní ceny poroty na MFF v San Sebastianu. A také fakt, že jej Španělská filmová akademie nominovala do boje o Oscara. Film s podtitulem „Osudová láska v rytmu flamenca a býčích zápasů“ uvádí do české distribuce společnost AČFK.

La Película nabízí i v letošním roce příběhy podle skutečných událostí či popisuje fiktivní dramata na pozadí skutečných historických událostí. Temnou minulost Španělska za frankistického režimu odhaluje animovaný dokumentární snímek 30 let v temnotě / 30 años de oscuridad režiséra Manuela H. Martína. Vypráví příběh bývalého republikánského starosty Manuela Cortése, jenž byl nucen se skrýt před represivní frankistickou diktaturou do stísněného prostoru ve zdi svého domu, kde takto prožil neuvěřitelných třicet let. 

Thriller či horor na festivalu La Película nemohou chybět 

Ve festivalové nabídce nechybí ani thrillery, psychologicky laděné snímky či horory. Napínavý thriller Sněžné ticho / Silencio en la nieve diváky zavede na německo-sovětskou frontu mezi vojáky Modrých divizí, které generál Franco vyslal na pomoc Hitlerovi. Ve chvíli, kdy je objeveno zohavené mrtvé tělo s vyrytým nápisem na hrudi, se na pozadí válečné vřavy rozehraje detektivní příběh s prvky hororu. Další žánrový kriminální snímek, který 2 ocenění Goya, je Zásahová jednotka č. 7 / Grupo 7. Ukazuje práci speciální zásahové jednotky během výstavby světového výstaviště Expo v Seville. Pro policisty z Grupo 7 se stal osudným moment, kdy přestali dodržovat zákony proto, aby dopadli ty, kteří je porušují. Mezilidské vztahy zobrazuje fascinující psychologický snímek jednoho z nejzajímavějších mexických režisérů současnosti Carlose Reygadase Post tenebras lux. Film oceněný za nejlepší režii na loňském MFF v Cannes zachycuje osudy mladé rodiny, která se odstěhuje z města na venkov. Střet s realitou venkova však není zdaleka tak idylický, jak by se na první pohled zdálo... Film uvádí do české distribuce společnost Artcam. Netradiční horor s poetickými prvky s názvem Zvířata / Animals byl ve Španělsku označen za protnutí filmu Donnie Darko a stylu Guse Van Santa. Originální režijní debut na téma mladistvé lásky, obětování a tragédie v dětství se odehrává ve světě, kde hranice mezi realitou a fantazií jsou neuchopitelné. 

Pořadatelé festivalu: Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes, Kino Světozor
Hlavní partner: Telefónica Czech Republic a. s.
Za podpory: Europa Cinemas, Museo Casa Carlos Gadel, Ministerstvo kultury ČR
Partneři: OHL Central Europe, a.s., KATAFORESIS CZ, s. r. o., Barceló Praha Five
Zvláštní poděkování: Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperación
Mediální partneři: Metro, České noviny, Rádio 1, TV mini, Literární noviny, Kulturní čtrnáctideník A2, Filmserver.cz, Musicserver.cz, Rádio Ethno, Cinema, Radio Wave

Kontakt:
Silvie Marková
Smart Communication s.r.o. - marketing, media, promotion 
T/F: +420 272 657 121
M: +420 604 748 699 
E: markova@s-m-art.com 
W: www.s-m-art.com

Tisková zpráva ve formátu DOC

Jan Hendrych bude vystavovat v Sokolské 26
Tisková zpráva | 18. února 2013

více>>

Jan Hendrych bude vystavovat v Sokolské 26

Výstavní síň Sokolská 26 připravuje výstavu sochaři Janu Hendrychovi. Tvorbu pražského sochaře viděla Ostrava naposledy v roce 2006 na výstavě v galerii Beseda. Výstavní síň Sokolská 26 představí výběr plastik  Jana Hendrycha. Rozměrnější realizace budou z pochopitelných důvodu prezentovány na fotografiích, kresbách a náčrtech, které nejsou nijak tematicky omezeny. 

„Profesor pražské Akademie výtvarných umění, sochař Jan Hendrych patří již půl století k nejvýznamnějším představitelům českého sochařství. Jeho vrozená modelační schopnost se, mimo jiné, uplatňuje v klasicky pojímaných antikizujících plastikách převážně ženských figur, které obohacuje osobitým, chtělo by se říci „hendrychovským“ formotvorným úsilím. Jeho vnitřně jednotnému dílu je vlastní stálá snaha po experimentaci, úsilí dobrat se „definitivního“ tvarového řešení, při současném respektu k historické tradici sochařství.“ 

Milan Weber – kurátor výstavy

Vernisáž výstavy Jana Hendrycha proběhne v ostravské Výstavní síni Sokolská 26 ve čtvrtek 21. února v 17 hodin a výstava potrvá do 29. března 2013.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Literártýn pro všechny, kteří na Valentýna nechtějí zůstat sami ě
Tisková zpráva | 12. února 2013

více>>

Literártýn pro všechny, kteří na Valentýna nechtějí zůstat sami

Knihovna města Ostravy a klub Atlantik pořádají v únoru happening v tramvajích, literární čtení i divadelně kulinářskou show. V pondělí 11. února společně uspořádali knižní hlídky v ostravských tramvajích. Pracovníci knihovny a klubu Atlantik obdarovávali začtené cestující poukázkami do knihovny a především zvali na společné literární akce. 

Už tento čtvrtek 14. února proběhne v kavárně klubu Atlantik akce s titulem Literártýn. Večer plný prózy, poezie, blues a dobrého vína zcela jistě potěší všechny milovníky dobré literatury, kteří nechtějí v den svatého Valentýna zůstat sami. 

Chtěli byste mít v knihovně kavárnu? Ale co takhle knihovnu v kavárně? LiterárTýn - společensko- literární hudební večer, kdy nikdo nemusí být sám. Přijďte se zaposlouchat do textů slavných literátů J. Steinbecka, W. Burroughse, A. Bretona, B. Hrabala aj., kteří mají v únoru výročí, a jež přednese divadelník Milan Šťastný. O hudební doprovod se postará bluesman Jiří Míža.

Na konci února pak do klubu Atlantik přijede populární herec Lukáš Hejlík s projektem Listování, spolu se svým kolegou Alanem Novotným z Národního divadla Brno budou vařit speciality evropské kuchyně vybrané z  knihy U nás v Evropě. Divadelně kulinářská show proběhne v klubu Atlantik 28. února. 

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Feťák, čorkař, málo slunce a absence falše – Severská filmová zima po roce v Ostravě
Tisková zpráva | 28. ledna 2013

více>>

Feťák, čorkař, málo slunce a absence falše – Severská filmová zima po roce v Ostravě

Zasněžená Ostrava, zmrzlé zábradlí na terase a schodiště, které pekelně klouže, to jsou kulisy festivalu skandinávské kinematografie, který proběhne v ostravském Minikině v termínu 11. - 17. února. Feťáci, čorkaři, náboženští fanatici, psychopatické hospodyňky, zdeptaní alkoholici... že vám tento výčet obskurních postav připadá drsný? A už jste zažili  zimu ve skandinávských zemích? Víte jaké to je nevidět půl roku slunce? Originální filmový festival Severská filmová zima představí to nejlepší z přímočaré, něžné i drsně chmurné filmové školy severní Evropy.

Patnáct celovečerních filmů z Dánska, Norska, Švédska a Finska zcela ovládne plátno nejmenšího ostravského biografu. Festival zahájí moderní religiozní zkazka o víře a boji mezi dobrem a zlem Adamova jablka. Příběh neonacisty Adama, který je odsouzen k veřejně-prospěšným pracem na místní faře  je komickou filmovou zkratkou ukazující, že je jedno jestli po tobě jde Bůh nebo ďábel, protože obojí nestojí za nic.

Filmová přehlídka, kterou pořádá ostravské Minikino ve spolupráci se Severským filmovým klubem v loňském roce zaujala desítky diváků a dramaturgie kina předpokládá, že i letošní várka skandinávských filmů ostravské publikum zaujme. Specialitkou přehlídky je barevné titulkování filmů, které usnadňuje porozumění i neslyšícím divákům. Každá z postav ve filmu má svou barvu , tím je pro neslyšící jednoduché rozlištit, kdo z postav právě mluvil. Všechny filmy jsou kromě českých barevných titulků opatřeny i titulky anglickými aby si na své přišlo i nečeské publikum.

Kompletní program festivalu Severská filmová zima je k dispozici na www.minikino.cz

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Improvizační divadlo v Atlantiku!
Tisková zpráva | 22. ledna 2013

více>>

Improvizační divadlo v Atlantiku!

Ostravská improvizační skupina Ostr.už.i.ny, která pravidelně uvádí své divadelní zápasy v produkci klubu Atlantik, chystá večer s nádechem hardcore a metalu.

Zápasy ligy divadelní improvizace se staly v Ostravě tradiční a velmi oblíbenou akcí. Každý měsíc je uvádí klub Atlantik a nutno podotknout, že jsou pravidelně vyprodané. Pro rok 2013 připravuje divadelní skupina Ostr.už.i.ny a klub Atlantik sérii mimořádných představení, která se budou odehrávat na různých místech ve městě a vždy v jiném podání, než je jen klasický zápas.

První ze série mimořádných představení uvede klub Atlantik v prostorách hudebního klubu Barrák na Havlíčkově nábřeží. Ostr.už.i.ny  předvedou improvizační show plnou tvrdé hudby. Diváci budou moci jako obvykle ovlivňovat dění na jevišti svými náměty či hlasováním. Netradiční divadelní večer se uskuteční v Barráku ve středu 30. ledna 2013.

Na únor pak improvizátoři slibují lehce lascivní show s dabingem vybraných scén z filmů s hvězdičkou.

Podrobné informace o večerech divadelní improvizace najdete na www.klubatlantik.cz nebo www.ostruziny.eu

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Minikino trhá rekordy návštěvnosti
Tisková zpráva | 14. ledna 2013

více>>

Minikino trhá rekordy návštěvnosti

Nejmenší kino v Ostravě a jedno z nejmenších v celém Česku překonává všechny své návštěvnické rekordy. V roce 2012 stoupl počet platících diváků na neuvěřitelných dvaadvacet tisíc. Mnoho větších kin by Minikinu mohla jeho návštěvnost závidět.

V průběhu jediného roku stoupla návštěvnost kina o 4 tisíce diváků. Dynamický nárůst návštěvnosti je zapříčiněn především digitalizací, která v kině proběhla na konci roku 2011 a která dramaturgii umožňuje nasazovat tituly bez zpoždění oproti multiplexům. Centru kultury a vzdělávání, které kino provozuje, na digitalizaci přispěly Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, statutární město Ostrava a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. A nutno podotknout, že se to vyplatilo.

Zásadní roli ovšem hraje stabilně kvalitní dramaturgie, která kromě hlavního programu zařazuje množství mimořádných projekcí a festivalů. 22044 diváků v kině, které má pouze sedmdesát sedadel je úspěch, kterým se zdejší dramaturgie může právem pyšnit. Pro fungování kina je pak zcela zásadní i to, že disponuje kromě projekčního sálu také jednou z nejoblíbenějších ostravských kaváren.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Jaroslav Koléšek vystavuje ve výstavní síni Sokolská 26
Tisková zpráva | 8. ledna 2013

více>>

Jaroslav Koléšek vystavuje ve výstavní síni Sokolská 26

Ve Výstavní síni Sokolská 26 v Ostravě bude ve čtvrtek 10. ledna v 17 hodin zahájena výstava z tvorby Jaroslava Koléška nazvaná Ze všech stran. Autor patří k výrazným představitelům mladé současné sochařské tvorby. Zúčastnil se řady domácích a zahraničních sympózií. V roce 2003 se stal laureátem ceny Václava Chada na III. zlínském salonu mladých, kde vystavoval své dílo Mise. Jaroslav Koléšek je absolvent katedry výtvarné tvorby Ostravské univerzity, vystavuje od roku 1995 a bývá často zařazován na výstavy prezentující současnou mladou českou výtvarnou scénu. V minulosti se představil také na sochařském sympoziu Landek. Jeho výstava potrvá na Sokolské 26 do 15. února.

 

Tisková zpráva ve formátu DOC

Kulturní zařízení GAMA – od prevence k vánočním trhům
Tisková zpráva | 28. ledna 2013

více>>

Kulturní zařízení GAMA – od prevence k vánočním trhům

Kulturní zařízení Gama, které provozuje Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, se specializuje na mimoškolní vzdělávací a umělecké pořady určené především dětem a mládeži. Celá řada mateřských, základních i středních škol v Ostravě navštěvuje akce Gamy už dlouhá léta. Učitelé mají při objednávání pořadů možnost výběru z více než padesáti druhů přednášek a besed z oblasti prevence, společenských věd, cestování a umění, které jsou určeny pro 2. stupeň ZŠ a střední školy. Bohatá je také nabídka pro školy mateřské. Všechny pořady jsou původní, nepřevzaté a přednáší v nich odborník z praxe.

V roce 2012 navštívilo pořady Gamy více než 24 tisíc žáků ostravských škol i mateřinek. „Hudebně vzdělávací pořady, výtvarné dílny, pohybové kroužky, divadelní představení, výstavy nebo odpolední kurzy doplňují naši programovou nabídku“ vysvětluje vedoucí střediska Gama Šárka Dospivová. V čase letních prázdnin pak Gama pořádá příměstské tábory, kde je postaráno o volnočasové aktivity dětí, které tráví svůj čas ve městě.

Přestože je činnost Gamy zaměřena především na akce pro školy a školky, tak její práci zná velmi dobře i široká veřejnost. Je to právě dramaturgie Gamy, kdo zajišťuje kulturní programy na oblíbených ostravských akcích jako jsou vánoční trhy na Masarykově náměstí, Svatováclavský a Velikonoční jarmark.

Kulturní zařízení Gama funguje na sídlišti Fifejdy v areálu ZŠ Gen. Píky. Podrobné informace o programu najdete na http://www.ckv-ostrava.cz/kz_gama.html .

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Kavárna Atlantik má nového provozovatele
Tisková zpráva | 3. ledna 2013

více>>

Členové Ztohoven uvedou v Minikině film Občan K
Tisková zpráva | 5. prosince 2012

více>>

Členové Ztohoven uvedou v Minikině film Občan K

Skupina dvanácti umělců se vydává na průzkum tenké hranice osobní svobody. Zaměňují své identifikační průkazy a půl roku žijí pod cizími jmény. Díky občankám s počítačově manipulovanými fotografiemi se v tichosti žení, učí se pilotovat letadlo nebo vyřizují zbrojní pas. Svými činy tak vzdorují systému, který se snaží mít jejich životy co nejvíce pod kontrolou. Stojí hladký chod společnosti za ztrátu soukromí? Odkrajují identifikační systémy kousky naší svobody? Mluvit o těchto věcech nestačí, je potřeba je zažít. Film Občan K. zachycuje dosud časově nejnáročnější projekt skupiny, který před našimi zraky převrací životy jejích členů naruby. Zatímco sledujeme vnitřní dynamiku Ztohoven, plánování i samotnou akci, začínáme tušit, že tentokrát bude systém tahat za kratší konec. Jeden člen prochází londýnskou celnicí tam a zpátky na občanku kamaráda, který vůbec neopustil Prahu, zatímco jiný je sám sobě svědkem na svatbě. Co bude následovat? Projekty skupiny Ztohoven zpravidla vzbuzují zájem médií a svým dopadem přesahují obvyklé rámce současného umění. Pozornosti se dočkala i policií uzavřená výstava v improvizované galerii či text manifestu Občana K., nyní se však ukazují jako pouhé střípky mozaiky. Až film odkrývá pravý rozsah a povahu akce, která není ničím míň než hlubinnou sondou do společnosti a mechanismů, které zajišťují její fungování.

Diskutovat nejen o identitě, identifikaci a angažované tváři současného umění s nimi můžete ve čtvrtek 13. prosince po projekci filmu Občan K v 19.30.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Výstavní síň Sokolská 26 představí dílo Zbyška Siona
Tisková zpráva |15. listopadu 2012

více>>

Výstavní síň Sokolská 26 představí dílo Zbyška Siona

Akademický malíř a pedagog Zbyšek Sion bude vystavovat svá díla v Ostravě po dlouhých devatenácti letech. Výstavu uvede Výstavní síň Sokolská 26 v Moravské Ostravě už 22. listopadu.

Akademický malíř a pedagog Akademie výtvarných umění se narodil 12. dubna 1938 ve východočeské Poličce. Ještě během studií malby na pražské AVU (1958-1964 u profesorů J. Horníka a K. Součka) se stal členem radikální výtvarné skupiny Konfrontace, která tehdy poprvé konfrontovala české výtvarné publikum s programem informelu.

Od informelu Sion záhy ustoupil a v polovině šedesátých let začal propracovávat vlastní podobu strukturální malby, naplněné moralistní symbolikou a emotivní naléhavostí. Sionovy krutě sarkastické obrazy dramatických konfliktů, odehrávajících se pod povrchem obyčejného života, ovlivnilo koncem šedesátých let hnutí nové figurace.

V průběhu sedmdesátých a osmdesátých letech karikaturní figury a hlavy Zbyška Siona výrazově zcivilněly a své působení opřely o expresívní barevnou paletu. A právě z tohoto dědictví vyrůstá nejnovější tvorba Zbyška Siona, ukrytá po šestnáct let, jež uplynuly od poslední autorovy velké výstavy, před zraky diváků.

Soubor nové tvorby překypuje živou barevností, časovou strukturu obrazu nyní budují uzavřené barevné plošky. Témata autorova etického poselství se posunula k současným civilizačním otázkám. Barevná exprese je nástrojem k odhalování biologizujících struktur i vetřelců na pomezí živých a neživých bytostí. Nechybějí ani sofistikované odkazy na klasická díla evropské literatury a malířství. Sionova tvorba je mnohovrstevnatá a stále se tak vyrovnává s dědictvím informelové malby. Autor žije v Praze, jeho obrazy vznikají v ateliéru na Žižkově.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 22. listopadu v 17 hodin, výstava potrvá až do 4. ledna 2013.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Festival Mezipatra v Ostravě
Tisková zpráva | 13. listopadu 2012

více>>

Festival Mezipatra v Ostravě

Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava zahajuje 20. listopadu v 18 hodin v klubu Atlantik ozvěny queer filmového festivalu Mezipatra a zároveň výstavu fotografií mladé brněnské autorky Michaely Cichrové. Queer filmový festival, který se kromě Atlantiku koná také v Minikino kavárně a Staré Aréně do 24. listopadu, je realizován s podporou statutárního města Ostravy.

Michaela Cichrová začala s fotografií teprve v roce 2010, a přesto už o ně dokázala vzbudit nebývalý zájem. Stala se finalistkou fotografické soutěže časopisu Reflex a svou tvorbu uvedla také na pražském Designbloku. Zobrazuje v ní jemnost nahého ženského těla, ale také agresi, cynismus a syrovost, odráží cynický pohled na ženské tělo jako na objekt určený ke spotřebě. Sebevědomé pózy ženských postav sráží králičími hlavami, něžné křivky svých modelek drze aranžuje do situací, v nichž násilí hraje hlavní roli.

Na festivalu „neheterosexuálních“ filmů Mezipatra v Ostravě se bude Michaela Cichrová prezentovat svou první samostatnou výstavou. 

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Harry Waters zavítá na Ostrava Jazz Nights
Tisková zpráva | 8. listopadu 2012

více>>

Harry Waters zavítá na Ostrava Jazz Nights

Famózní londýnský pianista Harry Waters zařadil do svého koncertního turné Ostravu. V rámci turné Harry Waters and Friends zahraje spolu s českou jazzovou špičkou na koncertu festivalu Ostrava Jazz Nights v klubu Parník.

„Je to vždycky velká výzva hrát s novými lidmi. Moji spoluhráči v Čechách jsou fantastičtí, takže se na toto turné velmi těším,“ říká pianista, v jehož obměněné formaci nyní hrají saxofonista Jan Pospíšil (TOP Dream Company, Pražský Synkopický Orchestr), kontrabasista Jan Greifoner (Petra Ernyei Quartet, Jan Smigmator, J.J. Jazzmen) a bubeník Oliver Lipenský (Jan Steindörfer Quartet, Erika Fečová, Pitch Bender).

Harry Waters začal hrát na piáno už v osmi letech. V Česku se zviditelnil zejména po boku svého otce Rogera Waterse, leadera legendární rockové kapely Pink Floyd (turné In The Flesh, Dark Side of the Moon), a později příležitostně spolupracoval také s českými hudebníky (projekt Filipa Benešovského, The Wall 2009).

Na svém webu o sobě prozrazuje i detaily ze soukromého života. „Vedu plnohodnotný a šťastný život se svou rodinou v Anglii. Se svou ženou Richelle máme dva malé kluky Oscara a Stanleyho.  Žijeme v domě v západním Londýně. Moc rád hraju poker, šachy a hlavně videohry.  Moje žena a já jsme oba velcí filmoví fanoušci, takže se snažíme chodit do kina alespoň jednou nebo dvakrát týdně“ dodává Waters.

Koncert Harryho Waterse uslyšíte v klubu Parník ve středu 21. listopadu. Festival Ostrava Jazz Nights podporuje statutární města Ostrava.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Minikino uvede severské filmy v celorepublikové premiéře
Tisková zpráva | 8. listopadu 2012

více>>

Minikino uvede severské filmy v celorepublikové premiéře

Dramaturgie ostravského Minikina  nasadila do listopadového programu přehlídku skandinávských filmů Severský filmový podzim.

„Letos porpvé jsme do programu zařadili přehlídku skandinávské kinematografie v podobě Severské filmové zimy, která proběhla v únoru a setkala se s velkým zájmem ze strany diváků. Jelikož ostravská kina žádnou podobnou přehlídku nemají a česká distribuce uvádí tyto filmy velmi zřídka, jsme moc rádi, že jsme ve spolupráci se Severským filmovým klubem mohli severskou zimu doplnit ještě i o přehlídku podzimní.“ dodala Veronika Kusá, dramaturgyně festivalu.

Filmy Kříž cti a Šimon a duby budou v ostravském Minikině uvedeny v celorepublikové premiéře. Obě premiéry proběhnou v rámci festivalu ve stejný den, tedy ve čtvrtek 15. listopadu. Všechny filmy budou uváděny v původním znění s titulky, které jsou navíc barevně upraveny pro neslyšící, aby byl zajištěn co největší komfort pro všechny diváky.

Celkem uvede  Minikino deset snímků, přičemž osm z nich vzniklo v posledních dvou letech, přehlídka je tedy zároveň výbornou příležitostí k seznámení se se současnou skandinávskou filmovou tvorbou.    

PROGRAM

15. 11.
17.00 Kříž cti (Into the White) Švédsko/Norsko 2012, 100 min.
19.30 Šimon a duby (Simon och ekarna) Švé/Dán/Německo/Norsko 2011, 117 min.

16. 11.
17.00 Tenkrát na Phuketu (En gang i Phuket) Švédsko, 2011
19.30 Královské klenoty (Kronjuvelerna) Švédsko 2011, 120 min.
22.00 Synové Norska (Sonner av Norge) Norsko 2011, 87 min.

17.11.
17.00 Jackpot (Jackpot) Norsko 2011, 90 min.
19.30 Synové (Sonner) Norsko 2006, 103 min.
22.00 Říše léta (Sumarlandio) Island 2010, 85 min.

18.11.
17.00 Král curlingu (Kong Curling) Norsko 2011, 90 min.
19.30 Srdce bojovníka (Krigerens hjerte) Norsko 1992, 101 min

Tisková zpráva ve formátu DOC

Mezinárodní festival studentských filmů po roce v Ostravě
Tisková zpráva | 5. listopadu 2012

více>>

Mezinárodní festival studentských filmů po roce v Ostravě

Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava pořádá letos již šestý ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Ostrava-Picture a v klubu Atlantik se chystá uvést vítězné projekce tohoto festivalu.
Festival dává příležitost prezentovat svou tvorbu nejmladší generaci filmařů nejen z České republiky, ale i Polska, Slovenska a dalších zemí. Své filmy do festivalové soutěže přihlásila řada mladých tvůrců nejen z filmařských škol, ale i ti, kteří se filmu při svém studiu primárně nevěnují. Na festivalu se pravidelně objevují práce tvůrců z filmových škol v Praze, Bratislavě, Zlíně, Písku i z uměleckých fakult ostatních univerzit. Široce zastoupena jsou i díla středoškolských studentů.
Organizátoři letos vyhlásili filmovou soutěž v pěti kategoriích a to příběhy, fakta a dokumenty, videoklipy, obrazy a experimenty, reklamní a sociální spoty. Studenti mohli své filmy posílat až do konce října. Odborná porota složená z řad filmových profesionálů aktuálně vybírá ty nejlepší, které budou a festivalu oceněny.
V minulosti se festivalu účastnili studenti, kteří se v průběhu let dobře prosadili. Namátkou lze zmínit režisérku a dokumentaristku Kláru Řezníčkovou, která letos získala cenu Pavla Kouteckého za dokument Trojmezí a mnohé další.
Projekce nejlepších studentských filmů za rok 2012 proběhne v klubu Atlantik 12. listopadu, slavnostní vyhlášení vítězů pak 16. listopadu na stejném místě.
Více na www.ostrava-picture.cz .

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Akční umění v ulicích Ostravy
Tisková zpráva | 22. října 2012

více>>

Akční umění v ulicích Ostravy

Slavic Tropicália, tak se jmenuje společný projekt výtvarných umělců z Brazílie, Venezuely a České republiky. Čtveřice respektovaných performerů si za dějiště svého  společného díla vybrala právě Ostravu.  

Performance pořádá klub Atlantik ve spolupráci s výtvarníkem  Jiřím Surůvkou. Z Venezuely přijede do města performer Ignazio Pérez, který se účastnil už festivalu Anymous Art Performance, který klub Atlantik organizoval v předchozích letech. Tři jeho ostravská vystoupení vzbuzovala zasloužený rozruch přímo v ostravských ulicích, milou vsuvkou byl při Perezových výstupech i zásah Policie ČR.

Ignázio Pérez do Ostravy tentokrát přibere svého brazilského kolegu Lucia Agra. Profesor výtvarného umění na univerzitě v Sao Paolu navštíví město poprvé. 

Čtveřici umělců uzavírá Michal Krýsl, který je dlouholetým organizátorem performancí v Plzni. 

Setkání s performance art se uskuteční v ulicích centra Ostravy a v klubu Atlantik 

26. - 27. října.   

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Labužnická přehlídka francouzské kinematografie ovládne Minikino
Tisková zpráva | 17. října 2012

více>>

Labužnická přehlídka francouzské kinematografie ovládne Minikino

Ostrava přivítá další ročník, dnes již legendární multižánrové přehlídky „Francouzský podzim“. Filmovou sekci si jako obvykle vzala na starost dramaturgie ostravského Minikina ve spolupráci s Alliance Francaise Ostrava. 

Výběr desítky filmů francouzské provenience, které jsou průřezem toho nejlepšího, co vzniklo za poslední dva roky, zavede diváky do světa dramatu, komedií i romancí. Kromě novinek uvede Minikino i retro snímky ze zlatého fondu francouzské filmové školy. 

Francouzský podzim patří již tradičně mezi nejnavštěvovanější filmové přehlídky „národních kinematografií“, které se v Ostravě konají. Popularita francouzských filmů je v českých zemích stálá, což je v mnohém zapříčiněno i tím, že francouzské filmy se na plátnech českých kin objevují nepřetržitě již od počátku 20. století. Český divák má k poetice francouzských filmů mnohem bližší vztah než třeba k filmům polským nebo německým, které jsou zdejšímu publiku méně známé. 

Francouzské filmové žně začínají v Minikině ve středu 24. října a potrvají až do 1. listopadu.  Podrobný program neleznete na www.minikino.cz nebo na webu http://www.alliancefrancaise.cz/ostrava/

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Hudební lahůdky na festivalu Ostrava Jazz Nights
Tisková zpráva | 10. října 2012

více>>

Hudební lahůdky na festivalu Ostrava Jazz Nights

Ostravu čeká pestrý jazzový podzim. Další ročník festivalu Ostrava Jazz Nights přiváží do města mimo jiné také dva koncerty jazzových mágů. 

18. října ve 20 hodin uvítá klub Parník hudební legendu Al Foster Quartet. Více než dvacet let využíval Al Foster Quartet Miles Davis, díky této plodné spolupráci vzniklo devatenáct alb, která tuto hudební formaci katapultovala mezi světovou špičku. 

23. října pak dramaturgie klubu Parník uvede koncert charismatického basisty Tonyho Levina, který se do Ostravy vrací se zcela novým projektem a kapelou Stick Man. Basista, který si zahrál s Johnem Lennonem, Davidem Bowiem nebo třeba také s Pink Floyd není českému publiku zcela neznámý. V loňském roce se dokonce podílel na albu Místečko kapely Čechomor. Koncert Tonyho Levina a skupiny Stick Man se koná v klubu Fabric od 20 hodin. 

Vstupenky na oba koncerty je možné zakoupit v předprodeji klubu Parník nebo na pobočkách Ostravského informačního servisu. Festival Ostrava Jazz Nights se těší   dlouhodobé finanční  podpoře statutárního města Ostravy. 

Další informace naleznete na www.klubparnik.cz 

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Sokolská 26 vystaví „Nové obrazy“ Romana Trabury
Tisková zpráva | 4. října 2012

více>>

Sokolská 26 vystaví „Nové obrazy“ Romana Trabury

Roman Trabura je významný malíř a troufale řečeno i vizionář současnosti, jeho díla jsou vysoce ceněna, výstavou ve Výstavní síni na Sokolské 26 navazuje na výstavu v galerii Václava Špály v Praze. Trabura je zastoupen v mnoha galeriích i soukromých sbírkách. 

Tematicky zpracovává hned několik okruhů. Od krajinomalby přes fiktivně laděné krajiny, obrazy imaginárních měst v podobě potemnělých vedut, z nichž některé navozují pocit apokalyptické sci-fi vize konce světa. Objevují se také motivy podmořského světa, namaloval hned několik pláten. Rybí živočichové mají groteskní charakter. Jejich „obličej“ připomíná spíše obličej lidské bytosti. A také se tak tváří, některé jsou agresivní, jiné klidné a pasivní, jiné jsou podlézavé. Neméně zajímavé jsou obrazy kosmu, který je také antropomorfizován, kosmická tělesa dostávají oči, nos a pusu a tváří se.

V tvorbě Romana Trabury se mísí vzpomínky s akutními nutkavými až nechtěnými vjemy reality. Někdy je příkrým glosátorem znepokojivých otázek doby, jindy se vydává cestou pohádkového vypravěče. Není mu cizí černý humor ani sarkasmus. 

Vernisáž výstavy Romana Trabury se uskuteční ve čtvrtek 11. října ve Výstavní síni Sokolská 26, prohlédnout si ji můžete až do poloviny listopadu.  

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Přívozské náměstí ožije Svatováclavským jarmarkem
Tisková zpráva | 25. září 2012

více>>

Přívozské náměstí ožije Svatováclavským jarmarkem

Na náměstí Svatopluka Čecha v ostravské čtvrti Přívoz přijede Svatý Václav i se svou družinou. Tento pátek se tam koná tradiční jarmark s bohatým kulturní programem.

Hlavní scénou jarmarku bude knížecí dvůr, kde se vystřídá během dne řada účinkujích. Připraveny jsou koncetry středověké hudby, šermířská klání, ukázky sokolničení, nejen děti zcela jistě zaujme i dílna přívozského kata a mnoho dalších atrakcí, bez kterých si dnes již tradiční slavnost nelze představit.

Ve dvě hodiny odpoledne zavítá do Přívozu i sám Svatý Václav, v podání Alexeje Pyška, doprovázen jeho ženou, kterou si zahraje Eva Vejmělková. Knížecí pár doprovodí průvod více než čtyřiceti účinkujících na koních i bez. V podvečer jarmark ukončí divadelní  představení  „O vraždě svatého Václava“ a koncert absolventů Pop Academy.

Na jarmarku samozřejmě nebudou chybět stánky s řemeslnými výrobky a občerstvením. Těšit se můžete na velký výběr domácích sýrů, perníčků, farmářských výrobků i suvenýrů z dílen nejen místních řemeslníků.

Stejně jako oblíbené vánoční nebo velikonoční trhy pořádá i Svatováclavský jarmark Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, konkrétně dramaturgie a produkce Kulturního zařízení GAMA za finanční podpory Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Užít si atmosféru středověkých trhů s šermíři, kejklíři, žongléry i potulnými herci můžete na jednom z nejkrásnějších ostravských náměstí 28. září už od 10:00 hodin.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Olga Špátová uvede v Minikině Největší přání
Tisková zpráva | 25. září 2012

více>>

Olga Špátová uvede v Minikině Největší přání

Jaké je vaše největší přání? Tuto zdánlivě banální otázku pokládá režisérka Olga Špátová ve svém novém dokumentárním filmu svým respondentům. Originální dokument Největší přání uvede ostravské Minikino 1. října od 17.00 hodin. Po filmové projekci bude následovat diskuze s autorkou filmu, která přijala pozvání ostravských kinařů.  Dramaturgie Minikina uspořádala setkání s režisérkou Olgou Špátovou už pro učitele a studenty ostravských škol, teď má šanci vidět uchvacující dokument i široká veřejnost.

O filmu:

Hrdinové celovečerního filmu Největší přání jsou po čtyřiceti letech komunismu první dospělou generací, která se utvářela ve svobodné společnosti. Mladé lidi zamýšlející se nad zdánlivě banální otázkou 'Jaké je tvoje největší přání?' natáčela režisérka Olga Špátová ve školách, věznicích, na demonstracích, ve městě i na venkově. Svá srdce jí otevírají vyvrhelové společnosti, ambiciózní profesionálové, zamilovaní, věřící nebo občanští aktivisté. Je přítomna zrození i umírání. Příběhem prochází studenti z iniciativy Inventura demokracie, dvacetiletá vězenkyně Michaela odsouzená za vraždu, rodina Červeňákových z romské osady, těhotná kominice Martina, světově uznávaný dirigent Jakub Hrůša nebo zpěvačka Aneta Langerová. Režisérka využila jedinečnou možnost porovnat hodnoty svých vrstevníků se dvěma předchozími generacemi použitím archivních záběrů z let 1964 a 1989 ze stejnojmenných filmů svého otce, klasika českého dokumentu Jana Špáty. Tento ojedinělý dokumentární počin je inspirací pro vrstevníky a zároveň vzkazem bývalým mladým, že ti současní v sobě nesou překvapující a podivuhodnou naději.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Říjen v Minikině odstartuje filmovým maratonem kina Senior
Tisková zpráva | 25. září 2012

více>>

Říjen v Minikině odstartuje filmovým maratonem kina Senior

Je to již více než dva roky, kdy přišla dramaturgie ostravského Minikina s neotřelým projektem zaměřeným na seniory. Každý týden se v programu nejmenšího ostravského biografu objevují odpolední filmové projekce určené seniorům. Návštěvnost Kina Senior převyšuje průměrnou návštěvnost večerních projekcí, a díky vyprodaným vstupenkám musí Minikino filmy častěji reprízovat. Nyní přichází Minikino  s týdenním festivalem filmů pro seniory a věří, že  hosté  nabídku kina využijí. Zlevněné vstupné, přívětivější čas projekcí a také neotřelá dramaturgie dává ostravským seniorům možnost chodit do kina pravidelně a sledovat tak aktuální dění v české i světové kinematografii na plátně komorního kina, kde nelomozí reklamní sety a kde se káva podává v porcelánu.

PROGRAM: SENIOR MARATON 2012

- všechny projekce začínají v 15:00 hod., pokud není uvedeno jinak.

1. 10. pondělí Druhá šance (USA, 2012 100 min.)
(Hope Springs)
Kay (Meryl Streep) a Arnold (Tony Lee Jones) jsou oddaný pár, jejichž manželství zná již jen rutinu. Kay přiměje svého tvrdohlavého a skeptického manžela, aby odlétli na týdenní manželskou terapii, která má dát jejich soužití novou jiskru. Opravdová výzva jejich vztahu je však teprve čeká.

2. 10. úterý Nedotknutelní (Francie 112 min.)
(Intouchables)
Úsměvný snímek natočený podle skutečných událostí vypráví o nedotknutelném přátelství bohatého, handicapovaného aristokrata s živelným mladíkem z předměstí, kterého právě propustili z vězení. Dvojici se podaří propojit nemožné: Vivaldiho a populární hudbu, serióznost a žoviální vtípky, luxusní obleky a tepláky.

3. 10. středa SuperClacico (Dánsko, 2011 99 min.)
Úspěšná dánská komedie líčí osudy Christiana, majitele upadající vinotéky, jemuž se hroutí živnost i manželství s Annou. Ta odjela do Buenos Aires jako úspěšná manažerka fotbalového klubu a žije luxusní život po boku o mnoho let mladší fotbaloví hvězdy. Christian se ale nehodlá tak snadno vzdát!

 

4. 10. čtvrtek Báječný hotel Marigold (Velká Británie 2011, 124 min.)
The Best Exotic Marigold Hotel
Skupinka důchodců se rozhodla strávit podzim svého života v Indii. Reklama na ubytovací zařízení slibovala luxus a krásné nicnedělání, po příjezdu jsou však postaveni před zcela jinou realitu. Postupně ale objevují nové zážitky, zapomínají na minulost a začínají se těšit, co přinese budoucnost.

5. 10. pátek Vrásky z lásky (Česko, 2012, 101 min)
Vitální bývalá herečka (Jiřina Bohdalová) obdrží pozvánku na konkurs do Prahy. Při útěku z domova důchodců narazí na Otu (Radoslav Brzobohatý), který chtěl před svou operací ještě
jednou spatřit ženu, jež ovlivnila jeho život. Nesourodý pár se tak vydává na netradiční cestu za poznáním, že nejhorší, co člověk může udělat, je všechno vzdát.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Minikino hostí čtvrtý ročník festivalu Ostrava Kamera OKO
Tisková zpráva | 17. září 2012

více>>

Minikino hostí čtvrtý ročník festivalu Ostrava Kamera OKO

V týdnu od 21. září do 27. září hostí ostravské Minikino jednu ze scén mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko, zaměřeného na kameramanskou tvorbu. Návštěvníci Minikina mohou v rámci filmového festivalu vidět řadu filmových novinek a dvě retrospektivní sekce. Zajímavostí bude  především Berliner Schule, která představí šest snímků současné německé kinematografie z první dekády 21. století. Mezi nimi i snímek režiséra Christophera Hochhäuslera UNTER DIR DIE STADT, který slavil úspěch i na festivalu Ostrau der Kulturpunkt letos v březnu.

Lahůdkou nejen pro pamětníky bude zcela jistě projekce oscarového snímku Jiřího Menzla Ostře sledované vlaky, který je uváděn na počest mistrovské kamery Jaromíra Šofra. Týden filmových zážitků s festivalem Ostrava kamera OKO začíná 21. září. Podrobný program najdete na www.minikino.cz nebo na stránkách www.filmfestivalostrava.cz .

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Dny NATO – Minikino uvede den s dokumenty České televize
Tisková zpráva | 17. září 2012

více>>

Dny NATO – Minikino uvede den s dokumenty České televize

Česká televize je letos hlavním mediálním partnerem Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil Armády České republiky, které se konají 22. - 23. září. Ve spolupráci s Centrem kultury a vzdělávání Moravská Ostrava pořádá, tak jako každý rok,  Den s dokumenty České televize. Do Minikina na Kostelní ulici pozveme dopoledne studenty středních škol, odpoledne a večer pak ostravskou veřejnost.  Studentům středních škol a profesorům dějepisu promítneme v 8:30 a v 10:30 dokument nazvaný Opožděný východ, který reflektuje situaci po listopadu 1989 na východě Moravy. Této projekce se zúčastní autoři dokumentu a pamětníci událostí, aby diskutovali s mladými lidmi, pro něž je letopočet 1989 historií, kterou z osobní zkušenosti nemohou znát.
Ostravské diváky zveme v tento den do Minikina na odpolední a večerní projekce:
V 16:00 hodin začíná program nazvaný In memoriam Vladislav Kvasnička. Dokumentarista, který byl blízko válečným konfliktům, stál za kamerou při odsunu sovětských vojsk a soustředěně se věnoval problematice uprchlíků, zemřel v tomto roce na začátku léta. V průběhu let 1995 -2005 úzce spolupracoval také s ostravským televizním studiem. Na projekci, které se zúčastní i nejbližší spolupracovníci V. Kvasničky, promítneme dokument Krvavý chomout z války v Čečensku a nabídneme také besedu o aktuálním vývoji v této oblasti, na které promluví RNDr. Vincenc Kopeček, Ph.D. Z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. V 18:00 hodin představíme nový televizní cyklus Stopy, fakta, tajemství předpremiérou jednoho z dosud neodvysílaných dílů, který se dotýká informací, jež měly původně zůstat před veřejností ukryty. Projekce se zúčastní i autor a průvodce pořadem, populární publicista Stanislav Motl. Diváci s ním mohou hovořit o zákulisí pátrání vedoucích k odhalení neznámých vojensko-politických, špionážních, kriminálních i mysteriózních kauz.

Zdroj:

Jolanda Pilařová, vedoucí oddělení koordinace a vysílání, České televize, televizní studio Ostrava

Tisková zpráva ve formátu DOC

Americký spisovatel C. D. Payne v klubu Atlantik
Tisková zpráva | 10. září 2012

více>>

Americký spisovatel C. D. Payne v klubu Atlantik

Autor slavné hextalogie Mládí v hajzlu aneb Deníky Nicka Twispa, spisovatel C. D. Payne přijede do Ostravy představit svůj nejnovější román Neviditelný. Američan navštíví v rámci turné na dvacet českých a moravských měst společně s herci projektu Listování, kteří jeho nový román zdramatizovali do podoby scénického čtení. Na setkání se slavným spisovatelem se můžete těšit 17. září v ostravském klubu Atlantik. 

C.D.Payne přilétá na Turné v hajzlu do České republiky a projekt LiStOVáNí doprovodí  jeho nová vydaná kniha Neviditelný. Je to lehce absurdní příběh sedmatřicetiletého klasického „losera“, Axela Westona, který jednou čirou náhodou vysloví jakousi kouzelnou formuli a stane se neviditelným. Tato nová schopnost je pro něj velmi přínosná, přinejmenším na počátku příběhu. Může si například obstarat peníze menší krádeží v bance, špehovat manželku, která se s ním rozvádí apod. Ale co s takovou schopností, když přestává být tajemstvím? 

Velmi vtipná roadstory neviditelného člověka na útěku a humorná bomba na začátku nové sezóny, navíc doplněná účastí C.  D. Payna, jeho diskuzí a autogramiádou.

- pod záštitou US Embassy - účinkují: Alan Novotný a Lenka Janíková nebo Pavel Oubram a Věra Hollá - vydalo nakladatelství Jota  

Více informací najdete na www.klubatlantik.cz 

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Předvolební speciál Martina Veselovského živě z klubu Atlantik 
Tisková zpráva | 3. září 2012

více>>

Předvolební speciál Martina Veselovského živě z klubu Atlantik 

Rozhlasový předvolební speciál s účastí veřejnosti a zástupců politických stran, které kandidují do Moravskoslezského krajského zastupitelstva, bude vysílán živě z ostravského klubu Atlantik v úterý 11. září od 17.00 hodin.

O špatném ovzduší se v našem regionu mluví bez ustání. Přijdou kandidáti s novými nápady, jak problém řešit? Obyvatele severu Moravy a Slezska však trápí také situace takzvaných nepřizpůsobivých spoluobčanů. Na čí straně je chyba? Nejen na tyto otázky se zaměří Speciál Martina Veselovského. 

Každý z návštěvníků klubu Atlantik i posluchačů Českého rozhlasu se může se svými dotazy zapojit do debaty, která má nastínit řešení nejpalčivějších problémů kraje. Máte-li zájem se zúčastnit debaty osobně, tak je zapotřebí do klubu Atlantik dorazit nejpozději v 16.45 hod. Upozorňujeme, že kapacita klubu je omezená. Dotazy lídrům regionální politiky lze klást i prostřednictvím facebooku nebo webu Českého rozhlasu.  Zda kandidáti jednotlivých politických stran uspějí, rozhodnete vy všichni v pátek a sobotu 12. - 13. 10., kdy se otevřou volební místnosti.  Speciál si můžete od 17. hodiny naladit na frekvencích Radiožurnálu a  Českého rozhlasu Ostrava. Celou diskusi můžete sledovat ve video přenosu na Zprávy.rozhlas.cz.

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

Tisková zpráva ve formátu DOC

Víno a umění v galerii Sokolská 26
Tisková zpráva | 3. září 2012

více>>

Víno a umění v galerii Sokolská 26

Výstavní síň Sokolská 26 se připojí k ojedinělé akci Víno a umění v Ostravě. Záměrem této akce je vytvořit pravidelně se opakující společenská setkání v uměleckých galeriích ve spojení s ochutnávkou a představením kvalitních národních vín a vinařů. Akce má zároveň benefiční charakter se zaměřením na onkologické programy a na regionální sociální programy. Dále má za cíl podpořit místní uměleckou tvorbu (malováním lahví a vinět přímo v rámci konání akce – studenty umělecké školy v Ostravě). Tyto láhve naplněné kvalitními víny budou následně draženy na galavečeru v Praze pro charitativní účely. Akce je přístupna široké veřejnosti. Představení jednotlivých galerií ve spojení s kvalitními víny osloví nejen návštěvníky, které zajímá umění, ale i ty, které spíše zajímají poklady vinařství a běžně do galerií nechodí. Ochutnávka vín je koncipovaná jako lehká degustace nikoli nápojová akce. V každé spolupracující galerii bude představováno jedno vinařství. Návštěvníci budou informováni o všech galeriích, ve kterých bude akce v daném časovém intervalu probíhat, na propagačních materiálech a webu sdružení Víno a umění, které akci pořádá. Akce je mj. podporována Hospodářskou komorou ČR a Krajským úřadem Moravskoslezského kraje.

Vladimír Šmehlík

Tisková zpráva ve formátu DOC

 

Šedesátka spisovatelů, oskarová hudebnice a kvalitní filmy i pod širým nebem. Takové bude léto v Centru kultury a vzdělávání.
Tisková zpráva | 25. června 2012

více>>

Šedesátka spisovatelů, oskarová hudebnice a kvalitní filmy i pod širým nebem. Takové bude léto v Centru kultury a vzdělávání.

Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a s nimi i bohatá nabídka akcí Centra kultury a vzdělávání v Moravské Ostravě.
Největším lákadlem prázdninového programu bude zcela jistě  tradiční literární festival Měsíc autorského čtení, který proběhne, stejně jako v loňském roce, v ostravském klubu Atlantik. Každý den od 3. 7. do 2. 8. uvítá Ostrava dva významné literáty na autorských čteních. Osobně se můžete seznámit s více než šedesátkou českých, slovenských a slovinských autorů. Poezie, próza i drama bude znít v sále klubu Atlantik denně od 19:00 (Slovinsko) a od 20:30 (Česko a Slovensko).  Klub Atlantik mění i svou pravidelnou otevírací dobu, otevřeno bude denně včetně víkendů a svátků až do 22:00 hodin. Podrobný program Měsíce autorského čtení najdete na www.klubatlantik.cz. Vstupné na všechna autorská čtení je zdarma.  
Bohatý program připravila i dramaturgie Minikina. Filmové premiéry, promítání pro děti a seniory i programové lahůdky v podobě projektu „kino naslepo“ jistě přilákají řadu diváků, kteří zůstávají i o prázdninách ve městě. Namátkou lze doporučit třeba projekci dnes již legendárního filmu Kouř, nebo u dětí oblíbeného animáku Doba ledová. Pravidelná přestávka v promítání nastane na přelomu července a srpna, kdy budou kinaři čistit sedadla a provádět nezbytnou údržbu zařízení kina, která je při každodenním provozu biografu nemožná.  Srpnový program pak okoření především projekce cyklu „kino nočne“ s neuvěřitelnou nadílkou kultovních filmů Trainspoting, Pulp Fiction, Big Lebowski a filmového maratonu seriálu Terorie velkého třesku.
S nabídkou letních koncertů přichází i hudební klub Parník.  Naprostou peckou pak bude koncert Oskarem ověnčené zpěvačky a  hudebnice Markéty Irglové, která se vůbec poprvé představí publiku se svým sólovým albem Anar. Koncert Markéty Irglové proběhne v klubu Parník 5. srpna. V nabídce programu samozřejmě nechybí i tradiční koncert Jarka Nohavici. Pro milovníky jazzu a swingu je připravena i klasická várka koncertů, které budou v období prázdnin přístupné za poloviční vstupné.
Ve výstavní síni Sokolská 26 bude až do 27. července k vidění atraktivní výstava Zdeňka Sýkory. Další autor se zde představí na vernisáži 23. srpna, vystavovat bude ostravský umělec Jiří Šigut.
Kulturní zařízení Gama pořádá pro děti během prázdnin celkem tři turnusy příměstských táborů s velmi zajímavým a pestrým programem. Dva z nich jsou naplánovány na červenec, třetí proběhne poslední týden v srpnu.

S prázdninami se Centrum kultury a vzdělávání rozloučí letním kinem na Kuřim rynku. Pod taktovkou klubu Atlantik bude promítat oblíbený Kinematograf Bratří Čadíků od 27. do 30. srpna.  

 

  Tisková zpráva ve formátu DOC

 

Filmový klub Minikina se loučí v kulisách Gotham City!
Tisková zpráva | 19. června 2012

více>>

Filmový klub Minikina se loučí v kulisách Gotham City!

V červenci se diváci konečně dočkají dlouho očekávané premiéry závěrečného dílu batmanovské trilogie Christophera Nolana s názvem Temný rytíř povstal. 

Před samotným uvedením třetího dílu sahá dramaturgie filmového klubu Minikina k repríze druhé části trilogie. Snímek Temný rytíř z roku 2008 uvede spolu s přednáškami filmových teoretiků. Přednáškový blok osvětlí svět jednoho z nejzajímavějších komiksových filmů poslední dekády.

Životní dráha a režijní styl Christophera Nolana a detailnější náhled na vizuální proměny batmanovského Gotham City v pojetí tří odlišných režisérů a výtvarníků budou hlavním tématem dvou přednášek. „Lukáš Masner seznámí filmové diváky s životem a stylem režiséra Christophera Nolana, zatímco Ondřej Čížek se zaměří na vizuální proměny Gotham City od Burtona po Nolana“ přibližuje program dramaturgyně filmového klubu  Veronika Kusá. 

K této projekci Filmového klubu se před prázdninami symbolicky připojuje i kavárna Minikina, která zve každého, kdo přijde v kostýmu batmana na panáka gratis. 

Bizarní večírek filmového klubu v „kulisách“ Gotham City proběhne v Minikině 28. června. Vstupenky si můžete rezervovat na www.minikino.cz. 


 

  Tisková zpráva ve formátu DOC

 

Zdeněk Sýkora ve výstavní síni Sokolská 26
Tisková zpráva | 8. června 2012

více>>

Zdeněk Sýkora ve výstavní síni Sokolská 26

Dílo Zdeňka  Sýkory (1920 – 2011) bude od 12. června do 27. července 2012 k vidění ve výstavní síni Sokolská 26.

Výstava nedávno zesnulého originálního tvůrce bude přehledem grafického díla autora. Abstraktní a nenapodobitelná tvorba Zdeňka Sýkory se od strukturální geometrie dostala až do polohy mezi systematičností a náhodou. Sýkorova metoda spočívá v číselné řadě generované počítačem, která určuje barevnost, tvar a pohyb struktur nebo linií v obraze. Kurátorem výstavy je Ing. Milan Weber. 

Ostravská výstava Zdeňka Sýkory by měla být prvním pokusem o podrobnější zmapování paralelní cesty jeho tvorby – na několika vybraných příkladech ukazuje souvislosti grafického díla s malbou,  realizacemi v architektuře a knižní ilustrací. Zároveň poprvé souborně představí všechny serigrafie, které vznikly v letech 2009 – 2011, tedy až poté, kdy proběhlo několik velkých výstav Sýkorova grafického díla a vyšel soupis v knize Grafika (Gallery, Praha 2008).


 

  Tisková zpráva ve formátu DOC

 

Filmový klub Minikina uvede unikátní Urbanized, jako jediný v Ostravě!
Tisková zpráva | 6. června 2012

více>>

Filmový klub Minikina uvede unikátní Urbanized, jako jediný v Ostravě!

Planetární exkurze dvanácti světovými metropolemi, výpovědi architektonických celebrit jako Sir Norman Foster a Oscar Niemayer a unikátní filmové záběry tvoří dohromady myšlenkami nabitou a živou filmovou esej, která osloví a inspiruje odborníky stejně jako běžné obyvatele. „Nejdřív zformujeme svoje města a pak naše města zformují nás.“ Takto vystihuje hlavní myšlenku dokumentu přední dánský architekt Jan Gehl.

Tematický večer zahájí přednáška historika architektury Martina Strakoše s názvem Naše dilema: Co a jak stavět a co a jak bořit. Různé podoby urbanizace a dezurbanizace souvisejí nejčastěji s vylidňováním vyčerpaných oblastí a venkova, s úpadkem starých a zanedbaných měst nebo jejich částí, popřípadě s jejich přetvořením k novým účelům, v rozvojových zemích pak s prudkou urbanizací, výstavbou základní infrastruktury a s radikální přestavbou celých sídel a periferií. K tomu se užívá celá řada strategií, jak destruovat stávající nebo budovat nové městské struktury. Hledáme tyto strategie nebo jsme ztratili urbanistické principy ze zřetele?

Unikátní dokument Urbanized neuvidíte v žádném z ostravských kin, nenechte si proto ujít jedinečnou příležitost, dozvědět se, kdo vytváří design měst, který má ze všech oblastí největší vliv na život lidí. 

Oficiální text distributora Aerofilms: 

Urbanized, poslední z dílů trilogie dokumentů Garyho Hustwita o designu (po filmech Helvetica a Objectified), představuje řadu nejvýznamnějších světových architektů, územních plánovačů, autorů strategií a myslitelů, včetně jmen jako Sir Norman Foster, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas, Jan Gehl, Amanda Burden, Enrique Peñalosa, Alejandro Aravena a dalších. Opomenuti nejsou ani obdivuhodní obyvatelé, kteří se zasloužili o změny ve svém městě.  Kdo má výsadu udávat tvar a tvář našich měst a jakým způsobem to dělá? Jaký vliv má vzhled a koncepce měst na naše životy? Dokument zkoumá širokou škálu urbanistických projektů ve dvanáctce měst napříč celou planetou, od iniciativ zasahujících do masivní infrastruktury až po dočasné zásahy. Urbanized tak otevírá globální diskuzi o budoucnosti našich měst. 

Tisková zpráva ve formátu DOC

 

Gama připravila nabídku příměstských táborů pro děti i mládež
Tisková zpráva | 23. května 2012

více>>

Gama připravila nabídku příměstských táborů pro děti i mládež

Blíží se letní prázdniny a mnoho rodičů řeší problém, kdo se postará o jejich ratolesti v době, kdy musí do práce. S bohatou nabídkou volnočasových aktivit pro děti a mládež, jako již tradičně, přichází kulturní zařízení Gama. Tři týdenní turnusy příměstského tábora s podtitulem „Prázdninový kolotoč aneb chtěl bych být...“ připravují pracovnice Gamy na červenec i srpen.
První turnus proběhne v termínu 9. - 13. července. Na programu nebudou chybět výlety, exkurze i pohybové aktivity. Děti si budou moci vyzkoušet práci policisty, záchranáře nebo třeba archeologa. Společně s klubem seniorů také absolvují výlet vlastním autobusem do Mladečských jeskyň či litovelského pivovaru.  Chybět nebude  návštěva  policejní stanice s bohatým doprovodným programem a celá řada dalších aktivit.
V druhém turnusu v termínu 16.- 20. 7. poznají děti práci ošetřovatelů a cvičitelů slepeckých psů,  vyzkouší si roli kastelána na zámku v Hradci nad Moravicí anebo se přiučí ekologickému zpracování odpadu na exkurzi v podniku OZO. Svou zručnost si pak ověří na dopravním hřišti  pod odborným dohledem zkušených dopravních policistů.  Na závěr druhého turnusu je připraven velký karaoke večírek pro malé i velké zpěváky. 
Třetí turnus se uskuteční na samém konci prázdnin v termínu 27. - 31. 8.  Děti proniknou do tajů   práce zdravotníků Červeného kříže, vyrobí si ruční papír, budou vytvářet textilní koláže. V polovině posledního turnusu prozkoumají královnu Moravskoslezských Beskyd Lysou  horu. Výlet na Lysou horu bude bavit všechny malé přírodovědce a kupodivu i pecivály. Na vrchol Lysé hory totiž děti vyveze speciální autobus. Třetí turnus zakončí celodenní výlet po  Slezsku. Děti navštíví arboretum Nový Dvůr, hrabyňský památník i klenot slezské barokní architektury – zámek v Kravařích.
Denní program probíhá vždy v době od 8.00 do 16.00 hod. Cena turnusu 800 Kč zahrnuje obědy v restauracích, pitný režim, jízdné, veškeré vstupné a pojištění.  Závazné  přihlášky a platby do 27. 6. 2012. Tel.. 596  611 760, 774 905 686.

 

  Tisková zpráva ve formátu DOC

 

Klub Atlantik bude opět hostit Měsíc autorského čtení
Tisková zpráva | 21. května 2012

více>>

Klub Atlantik bude opět hostit Měsíc autorského čtení

Největší středoevropský literární festival zavítá již potřetí i do Ostravy. Měsíc autorského čtení bude probíhat každý den včetně víkendů a státních svátku v termínu 3. 7. až 3. 8. 2012. Klub Atlantik přivítá šedesátků spisovatelů z Česka, Slovenska a Slovinska.  Právě Slovinsko je čestným hostem festivalu.  Kromě Ostravy proběhne  Měsíc autorského čtení i v Brně, Košicích a polské Wroclawi. Měsíc autorského čtení zahrnuje dvě programové linie – jedna reprezentuje českou a slovenskou literaturu a druhá písemnictví jiné země, tentokrát  Slovinska (v předchozích letech to byla např. Kanada, Francie, Bělorusko, Polsko či Rakousko). V loňském roce navštívilo festival jen v Ostravě 1700 diváků. Klub Atlantik prodlouží v červenci otevírací dobu kavárny a připravuje pro festivalový měsíc i velkou výstavu fotografií Petra Kišky. Výstava bude zahájena  2. července. Podrobný program literárního festivalu bude zveřejněn v nejbližších dnech na stránkách www.autorskecteni.cz a na stránkách klubu www.klubatlantik.cz .

Vladimír Šmehlík
dramaturgie a PR

  Tisková zpráva ve formátu DOC

 

Ostravská muzejní noc opět na Sokolské 26
Tisková zpráva | 14. května 2012

více>>

Ostravská muzejní noc opět na Sokolské 26

Centrum kultury a vzdělávání přivítá, jako již tradičně, návštěvníky Ostravské muzejní noci. Výstavní síň Sokolská 26 připravila pro letošní ročník muzejního festivalu bohatý program nejen pro milovníky výtvarného umění a hudby. Galerie se otevře všem dětem i dospělým v 17.00 hodin. Především děti se mohou těšit na karnevalovou show oblíbeného klauna Hopsalína. Své umění v galerii předvede i ilustrátor dětských knih Adolf Dudek. Akční a veselý rychlokurz kreslení s Adolfem Dudkem začne na Sokolské v 18.00 hodin. Muzejní noci se účastní i Jiří Kudělka, který všechny návštěvníky provede svou výstavou, která je v galerii aktuálně k vidění. Chybět nebudou ani oblíbené animační programy pod vedením zkušené lektorky. Ve 22.00 hodin se program přesune o patro níž, tedy do hudebního klubu Parník, kde vystoupí se svou bubenickou show Kuba-BumBumBand. Hraní na popelnice v rytmu Brazílie, Kuby, Afriky i Portorika zcela jistě rozpohybuje i ty největší introverty. Program Ostravské muzejní noc v Sokolské 26 zakončí půlnoční arteterapie na dobrou noc. Ostravská muzejní noc proběhne v sobotu 19. května a kromě výstavní síně Sokolská 26 se koná na dalších třiceti místech po celém městě.

Aktuální výstavy:

Jiří Kuděla (1976)
Anonymous
2. 5. – 8. 6. 2012
Jiří Kuděla je absolventem FaVU VUT v Brně v ateliéru malby prof. Jiřího Načeradského. Ve své dřívější tvorbě se zaměřil na téma široce pojaté architektury směřující mnohdy k sociálním přesahům. V posledních létech autora zajímájí zobrazovací metody portrétu. Portrét, který je poučen postmoderní zkušeností, rozvíjí ve svobodně pojatých formách. Z části dekonstruuje portrétovaného, uskutečňuje obecné a spěje k volně asociované definici malby. Výstava představí aktuální tvorbu i práce z posledních let. Kurátorem výstavy je MgA. František Kowolowski. Vernisáž výstavy ve středu 2. května v 17 hodin.

ADOLF DUDEK (1964)
3. 5. – 8. 6. 2012
Narodil se v roce 1964 v Poličce na Vysočině, poté vystudoval SPŠ potravinářské technologie v Pardubicích a dále vyzkoušel mnohá další povolání, ovšem nakonec zvítězil jeho koníček – stal se ilustrátorem a dodatečně vystudoval Lidovou konzervatoř v Ostravě. Kreslí převážně pro děti a na jeho kontě najdeme nesčetné množství titulů, omalovánek, obalů na CD, pohlednic. Vždyť jenom knížek prodal na tři miliony a to mu vyneslo titul „Nejprodávanějšího ilustrátora dětských knih“. Sám o sobě říká, že si velmi váží toho luxusu, že ho živí to, co ho mimořádně baví.


 

  Tisková zpráva ve formátu DOC

 

Archiv tiskových zpráv >>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2010 Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, příspěvková organizace – Sokolská tř. 26, 702 00 Ostrava 1, Tel.: 596 138 821 << ZPĚT