Až do 18. května potrvají v centru města Dánské dny v Ostravy, které byudou zahájeny v úterý 27. března a které Ostravanům, a nejen jim, představí současné Dánsko, jeho osobnosti, kinematografii, architekturu, hudbu a kulturu obecně.
Tento výjimečný projekt zaštiťuje hned několik subjektů, a to Kabinet architektury, Slezskoostravská galerie, dánské velvyslanectví v České republice a Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, které je příspěvkovou organizací našeho obvodu. Promyšlený program, jehož nosnou částí je světová premiéra výstavy prací předního dánského architekta Jorna Utzona prezentující patnáct jeho významných projektů, je navíc rozprostřen hned do několika ostravských prostor historicky spojených s kulturou. Dánskem a vším zajímavým, co je s ním spojeno, bude žít doslova celé centrum. Na návštěvníky se těší Výstavní síň Sokolská 26, Industrial Gallery, Slezskoostravská galerie, kluby Atlantik a Parník, Minikino i Kulturní zařízení Gama.
Jorn Utzon, nestor dánské architektury, by se 9. dubna 2018 dožil sta let. Moravská Ostrava se tak přiřadí do společnosti dalších míst ve světě, která této nevšední osobnosti letos vzdávají hold. V klubu Parník se v tento den v 19 hodin uskuteční koncert mezinárodního tria, jehož repertoár vychází z kreativního jazzu. Originální a zvukově barevnou hudbu přednesou Alesso Bruno – kontrabas a Martin Hafizi – bicí, doplní je český pianista Jan Uvira.
Projekty Jorna Utzona, vizionáře architektury a autora například světoznámé budovy opery v Sydney, představí tři galerie – Výstavní síň Sokolská 26, Industrial Gallery a Slezskoostravská galerie. Výstava, jež je realizována v rámci festivalu Archikultura 2018 a projektu Dánské dny v Ostravě, bude prvním poodhalením Utzonova vztahu k východní Asii, jednomu z jeho hlavních inspiračních zdrojů. Autorem výstavy je Dr. Chiu Chen-Yu (Cho), který se věnuje mezikulturním vztahům v oblasti architektury se zaměřením na tvorbu skandinávských autorů, kurátory výstavy jsou Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec z Kabinetu architektury. Ve Výstavní síni Sokolská 26 a v klubu Parník se 10. dubna uskuteční vernisáž této výstavy i zahájení Dánských dnů v Ostravě, jehož by se měli zúčastnit vzácní hosté: velvyslanec Dánského království v České republice J. E. Ole Frijs-Madsen a autor výstavy Dr. Chiu Chen-Yu, který bude mít ve stejný den v 15 hodin přednášku ve Slezskoostravské galerii.
O týden později, v úterý 17. dubna, se bude v 18 hodin v klubu Atlantik konat cestopisná přednáška Jiřiny Saňové Dánsko všemi smysly, která bude spojená s gastronomickou ochutnávkou. Filmová sekce projektu nabídne v Minikině několik filmů představujících díla dánské kinematografie, chystají se i studentská představení na téma architektury a designu. Minikino CKV se prezentaci dánské filmové tvorby věnuje systematicky v rámci festivalů Severský filmový podzim a Severská filmová zima a také pořádá divácky oblíbenou přehlídku současného severského filmu SCANDI. Na dětské publikum zaměří svou pozornost Kulturní zařízení Gama, které je součástí Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. Ve spolupráci s pedagogy budou dětem z mateřských a základních škol městského obvodu předčítány pohádky H. Ch. Andersena, nejoblíbenější pohádku pak děti namalují a jejich práce budou následně vystaveny v prostorách KZ Gama. V pondělí 9. dubna divadlo Loutkový svět představí komponovanou zábavně-naučnou pohádku Anderson a jeho pohádkový svět, která vypráví o životě známého pohádkáře. „K Dánsku patří neodmyslitelně i stavebnice Lego. V současné době probíhají jednání, která by měla na přelomu května a června do Ostravy přivést výstavu zaměřenou na tento celosvětově známý fenomén.