CKV na facebooku
Klub Parník
Minikino
Klub Atlantik
Open air
Vila Hanse Ulricha
CKV
Program
O CKV
Pronájmy
Informace dle zákona
GDPR
Výběrová řízení
Kontakt
CKV
SLAVNOST SVATÉHO MARTINA
11.11.2023 (so)0:00
Slavnost svatého Martina
Vila Hanse Ulricha, Sokolská třída 26, Moravská Ostrava
11. 11. 2023 od 11:00 do 21:00
Slavnost svatého Martina se letos poprvé uskuteční ve Vile Hanse Ulricha a v jejím okolí.
Bohatý program začíná už v 11:00 hodin a zakončí se koncertem v Klubu Parník.
Přímo ve vile v prvním patře bude probíhat degustace kvalitních přírodních vín.
V Klubu Parník slavnostně otevřeme Svatomartinské mladé víno přesně v 11:00 a zahájíme husí hody za doprovodu cimbálové muziky Radegast. Tradiční svatomartinské menu podáváme od 11:00 do 17:00. Obsahuje polévku kaldoun, husí stehno, červené zelí, lokše a svatomartinský koláček. Menu za 499,-Kč rezervujte na ochmanjiri@seznam.cz.
V okolí Vily Hanse Ulricha bude připraven dobový jarmark s výtečnými pochutinami a specialitami, jako husí játra, koláče, svatomartinské rohlíky, domácí chleby, sýry, pirohy, samozřejmě i pivní speciály a další. Představí se například dobová řemesla s dílnami pro děti, Historický šerm, zbrojnice, střelnice, vojenské ležení a nebo polní kuchyně.
Největším lákadlem pro rodiny s dětmi bude světelný průvod v čele s Martinem na bílém koni a jeho gardou, bubeníky, šermíři a vojáky s loučemi. Start průvodu je v 16:30 na Masarykově náměstí a povede po Poštovní a Matiční ulici směrem k Vile Hanse Ulricha. Budeme rádi, když si děti vezmou vlastní lampionky a lucerny. Možnost zakoupení bude na Masarykově náměstí. Na prostranství u Vily Hanse Ulricha požehná mladému Svatomartinskému vínu za přítomnosti Martina Mons. Jan Plaček.
Součástí vstupenky na závěrečný koncert kapely Tomáš Kočko & ORCHESTR v Klubu Parník od 19:00 bude sklenice Svatomartinského vína. Prodej vstupenek na www.klubparnik.cz. Vstup na celodenní program v okolí Vily Hanse Ulricha je zdarma.

Svatý Martin byl římským vojákem, který šířil křesťanství slovem a mečem. Je opředen mnoha legendami a s jeho svátkem se pojí pranostiky, zvyky a tradice. Nejoblíbenější tradicí jsou samozřejmě husí hody spojené s mladým vínem. To proto, že se Martin údajně schovával mezi husy před jmenováním na biskupa… Svatý Martin je patronem všech řemesel a také například vojáků, dragounů, hoteliérů nebo cestovatelů.

11:00 Slavnostní otevření prvního mladého vína, zahájení husích hodů v Klubu Parník za doprovodu cimbálové muziky Radegast. Zahájení svatomartinského jarmarku s řemesly, atrakcemi a dílnami pro děti v okolí vily.
11:30 Historický šerm Viator
12:00 Ukázka palných zbraní
12:30 Ukázka práce pasteveckého psa s hejnem hus
13:00 Historický šerm Adorea
13:30 Ukázka práce pasteveckého psa s hejnem hus
14:30 Komedianti na káře
15:15 Historický šerm Viator
16:00 Freie Fechter - Vojáci
16:30 Průvod Martina na bílém koni z Masarykova náměstí směrem k vile s lucernami a lampiony
17:00 Příjezd Martina k vile a žehnání vínu s Mons. Janem Plačkem
17:15 Koncert historické kapely k jarmarečnímu a hodování
18:00 Komedianti na káře
18:30 Historický šerm Adorea
19:15 Závěrečné defilé účinkujících
19:30 Koncert kapely Tomáš Kočko & ORCHESTR se sklenicí Svatomartinského vína v Klubu Parník
© 2023 CKV Ostrava